Με όπλο την άμυνά του στην τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός H Hotels νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας με 73-56 στη Ρόδο, στη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη που στην πρεμιέρα, είχε ηττηθεί στη Λάρισα, βρήκε στην άμυνα τη λύση για την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα, το απόγευμα της Κυριακής.

Από εκεί άρχισε να μαζεύει την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί εις βάρος της (30-37) στο πρώτο ημίχρονο και με τους Μέσιτσεκ-Μίλερ πήρε προβάδισμα 4 πόντων, 45-41 πριν κλείσει η τρίτη περίοδος στο 53-52.

Ο Στέφαν Ποτ

Ο Απόλλωνας Πάτρας έπαθε black out στα επτά πρώτα λεπτά της Δ’ περιόδου, όπου έμεινε άποντος.

Στις 11 επιθέσεις του σε αυτό το διάστημα, είχε 0/9 σουτ (0/3 δείποντα, 0/6 τρίποντα) και δύο λάθη για να ξεφύγει ο Κολοσσός με 61-52, πριν ο Τσαλμπούρης σκοράρει για τους Πατρινούς.

Συνολικά ο Απόλλωνας έμεινε στους 4 πόντους στη Δ’ περίοδο κι ως εκ του φυσιολογικού η διαφορά εκτινάχτηκε στους 17 πόντους, με το τελικό 73-56!