Κολοσσός Ρόδου επικράτησε δύσκολα του αποδεκατισμένου Άρη με 77-64, για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήγε στο 10-5 και καμαρώνει στην 3η θέση, αν και ο Προμηθέας Πάτρας (9-4) έχει δύο ματς λιγότερα.

Ο ελλιπέστατος Άρης (απόντες οι Κέλι, Γουίλιαμς, Σιδηροηλίας, Σχίζας), από την πλευρά του, ο οποίος προηγήθηκε με 9 πόντους στη β’ περίοδο, αλλά δεν άντεξε για πολύ και έπεσε στο 6-9.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Κιμ Τιλί, προηγήθηκε 7-2, όμως, ο Άρης με μπροστάρη τον Ολιβιέ Χάνλαν έκλεισε προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 08:20 της δεύτερης περιόδου ο Σον Μίλερ έγραψε το 20-18 για τους γηπεδούχους, προτού οι φιλοξενούμενοι καταγράψουν σερί 11-0, με παίκτη-κλειδί τον Νίκο Καμάρα.

Τότε άρχισε να συνέρχεται ο Κολοσσός και να ανατρέπει εν τέλει τα δεδομένα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με εμφανή βελτίωση στην επίθεση.

Σταδιακά, σε συνδυασμό με την πτώση της απόδοσης του Χάνλαν (είχε 13π. στο α’ μέρος), ο Κολοσσός πήρε κεφάλι απέναντι σε έναν αποδεκατισμένο αντίπαλο, φτάνοντας ως το +10 (54-44 στα 03:58 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες σίγησαν για περίπου 3 λεπτά, με τη διαφορά ότι ο Άρης ξεκόλλησε ενώ οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν ακριβώς 4 λεπτά χωρίς πόντο (κι αυτός με βολή).

Οι “κίτρινοι” είχαν ρίξει τη διαφορά στο -5 και ήλπιζαν στην ανατροπή, όμως ο Κολοσσός, με βολές του Στέφαν Ποτ και τρίποντο του Στέφαν Μομίροφ καθάρισε το ματς.

Το παιχνίδι κρίθηκε εν πολλοίς στα πολλά λάθη του Άρη (10 περισσότερα από τον αντίπαλο), ενώ να σημειωθεί ότι οι ασίστ ήταν 18-7.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν 17 πόντους από λάθη έναντι 10, αν και η μεγάλη διαφορά ήταν στο σκοράρισμα από το ζωγραφιστό (42-28).

Ο Κολοσσός πήρε τα περισσότερα από τον Μίλερ, ο οποίος κατέγραψε 17 πόντους με 7/8 δίποντα, 3/3 βολές, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Διψήφιος ήταν ο αλάνθαστος Μομίροφ (14π. με 1/1δ., 4/4τρ.), όπως επίσης και οι Κένι Γουίλιαμς (10π.), Ποτ (10π., συν 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ).

Από την άλλη πλευρά, ο Άντονι Κάουαν κρατούσε μόνος του τον Άρη στο β’ ημίχρονο χάρη στους 24 πόντους του, ο Χάνλαν σταμάτησε στους 20 (πήρε και 9 ριμπάουντ), ενώ ο Σακούρ Τζούστον μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-32, 58-52, 77-64