Ο Κολοσσός Ρόδου έφτασε στο 14-8 ρεκόρ, με την εκτός έδρας νίκη του στο Περιστέρι, στη δεύτερη καλύτερή του σεζόν στα 15 χρόνια που βρίσκεται στην Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έχει άλλους δύο αγώνες στην κανονική περίοδο, εντός έδρας με τον ΠΑΟΚ και εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό.

Κι ενώ είναι “αγκαλιά” με την τρίτη θέση, θέλοντας μια νίκη, ή τουλάχιστον, μια ήττα του Προμηθέα στους δικούς του αγώνες, είναι δεδομένος ο δεύτερος καλύτερος απολογισμός του, σε νίκες-ήττες σε κανονική περίοδο, σε μια σεζόν.

Πριν από δέκα χρόνια, το 2011/12, με τον Βασίλη Φραγκιά στον πάγκο του, ο Κολοσσός Ρόδου έκανε ρεκόρ 16-8 και τερμάτισε τρίτος στην κανονική περίοδο.

Θετικό ρεκόρ νικών-ηττών κατέγραψε μόλις άλλη μια σεζόν, το 2009/10 (14-12), ενώ 50% με 13-13, είχε το 2014/15 και το 2016/17.

Όπως ενημέρωσε ο ΕΣΑΚΕ, με την έκτη εκτός έδρας νίκη του, στο Περιστέρι, ισοφάρισε την καλύτερή του επίδοση μακριά από τη Ρόδο, που είχε από την περίοδο 2011/12, όταν έκανε 6-6 εκτός έδρας.

Φέτος έχει 6-5 κι εκκρεμεί ο αγώνας στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό.

Κολοσσός μέσα στο Περιστέρι, 78-70 και τρίτη θέση! (pics)

Τα highlights της νίκης του Κολοσσού στο Περιστέρι (vid)

Stoiximan Basket League: Η βαθμολογία της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Αποτελέσματα και πρόγραμμα της περιόδου 2021/22