Με ένα ξέσπασμα και σερί 32-0 στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κυριακή τον Κολοσσό στη Ρόδο με 88-64 για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Φάντασμα του καλού του εαυτού για ένα ημίχρονο, ερχόμενος από τη συντριβή από τον Ολυμπιακό στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός έχανε 40-33 στο ημίχρονο, 42-33, στη μεγαλύτερη διαφορά του Κολοσσού, στην αρχή της τρίτης περιόδου και τελευταία φορά, βρέθηκε πίσω με 51-58 με 4:54 για την τρίτη περίοδο.

Ο Ντάριλ Μέικον έκανε την αρχή με 2/2 τρίποντα, ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε μπροστά μετά από 0/6 τρίποντα κι ο Παναθηναϊκός έκανε ένα απίθανο 32-0 για να προηγηθεί 80-51 με 6:10 για τη λήξη του αγώνα!

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 34 πόντους, ενώ είχε 33 σε 20 λεπτά στο πρώτο μισό, κι όλους τους πόντους, τούς πέτυχαν Νέντοβιτς (15π.), Γουάιτ (11π.), Μέικον 8π.).

Ο Νέντοβιτς τελείωσε με 27 πόντους, τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο, 16 είχε στο τέλος ο Μέικον και 15 ο Γουάιτ, στους 11 με 9 ριμπάουντ έφτασε ο Παπαγιάννης.

Ο Κολοσσός κατέρρευσε, αφού ούτως ή άλλως έπαιζε δύο χωρίς βασικές του μονάδες και δεν άντεξε. Απόντων των Κένι Γουίλιαμς, Κιμ Τιλί, ο Μάνος Χατζηδάκης έκανε σπουδαίο ματς (15π.) ειδικά στο πρώτο μισό, με τη σωστή κίνησή του χωρίς την μπάλα και τις ασίστ του Βασίλη Ξανθόπουλου.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι έμειναν από λύσεις, μόνο ο Φλόιντ σκόραρε έως το τέλος (19π.).

Ο Κολοσσός έχει πλέον ρεκόρ 10-6, παραμένει τρίτος, ενώ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 15-1.

Οι “πράσινοι” έπαιξαν χωρίς τον Λευτέρη Μποχωρίδη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88