Προμηθέας

Στην Κλαϊπέντα της Λιθουανίας, ο Προμηθέας Πάτρας αγωνίστηκε με τη Νεπτούνας για την έκτη αγωνιστική του BCL και πήρε μια παλικαρίσια νίκη με 83-82 κόντρα σε όλους και σε όλα!

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και έδειξαν ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι. Για 8 αγωνιστικά λεπτά καμία ομάδα δεν πέρασε τους 10 πόντους αλλά ο Προμηθέας έδειχνε ότι δεν έχει πάει στη Λιθουανία για διακοπές.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με το σκορ να μένει αρκετά χαμηλά, το ημίχρονο έφυγε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 36-34. Η πατρινή ομάδα δεν άφησε τη Νεπτούνας να δημιουργήσει και δεν της επέτρεψε να πάρει διαφορά.

Με τον Τέρελ Παρκς να κάνει ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας Πάτρας, κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και στη συνέχεια να διαμορφώσει και διαφορά υπερ του (57-52).

Με το σκορ να βρίσκεται στο 60-60, ο Τόνι Μέιερ κάνει ντράιβ, ο αμυντικός της Νεπτούνας του κάνει φάουλ τραβώντας του τη φανέλα. Ο Μέιερ μαίνεται κατά του Τόμας Ντελινινκάιτις, με τους διαιτητές να προχωρούν σε μία πολύ περίεργη απόφαση. Εκεί χρέωσαν τον Μέιερ με αντιαθλητικό και τον Μάκη Γιατρά με τεχνική ποινή.

Η Νεπτούνας πήρε διαφορά έξι πόντων (66-60) και στη συνέχεια να την φτάσουν στη μέγιστη τιμή της το +7 (68-61). Ωστόσο, αυτό δεν πτόησε τους παίκτες της πατρινής ομάδας. Κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα με πολύ ένα πολύ μεγάλο σουτ του Νίκου Γκίκα (76-74).

Τελικά η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με 83-82, κάνοντας το 5-1 στο Basketball Champions League, συνεχίζοντας με επιτυχία το μαγικό της ταξίδι στην Ευρώπη!

Εξαιρετικός για τον Προμηθέα Πάτρας ήταν ο Τέρελ Παρκς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Επίσης, πολύ καλός ήταν ο Ρίον Μπράουν, καθώς σταμάτησε στους 16 πόντους και ευστόχησε σε κρίσιμες βολές στο τέλος του αγώνα.

Για τους γηπεδούχους ο Τόμας Ντελινινκάιτις μας θύμισε ότι είναι ακόμα εξαιρετικός σουτέρ, καθώς ευστόχησε σε 5 τρίποντα και τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους. Από εκεί και πέρα ο Τζεράι Γκραντ πέτυχε 18 πόντους και πήρε 16 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 55-57, 82-83

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Ντελινικάιτις 23 (5), Γκραντ 18, Ολισεβίτσιους 8, Γουέιβερ 9 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Νταμπράουσκας 2, Γκαλντίκας 2, Κισιέλιους 3, Μασιούλις 8, Μικαλάουσκας, Σλάβινσκας 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 16 (1), Γκίκας 11 (3), Κασελάκης 5 (1), Λίποβι 2, Σαλούστρος 12, Κατσίβελης 5, Μέιερ 12 (4), Παρκς 18, Τσαϊρέλης 2

Γιατράς : “Να χαρούμε λίγο και αμέσως να σκεφτούμε το επόμενο ματς”