Η Εθνική Κορασίδων μπορούσε τη νίκη που θα την έστελνε στην οκτάδα αντί της Λετονίας, όμως η έλλειψη καθαρού μυαλού που οδήγησε σε 25 λάθη, έφερε την ήττα 60-55 στο χιαστί. Πρίφτη και Κούκη μιλούν για αυτό, αλλά και τον κομβικό αγώνα απέναντι στη Δανία, αύριο Τρίτη 27/8, για τις θέσεις 9-16.

Πρίφτη: ”Για τα κορίτσια που πήραν την άνοδο και για εκείνα που θα έρθουν”

Αρχικά, τοποθετήθηκε η Άννα-Μαρία Πρίφτη: Στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας ήδη στο μυαλό μας τη διαφορά που είχαμε πάρει, ίσως και να χαλαρώσαμε λίγο. Οι αντίπαλές μας αντίθετα μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισαν να καλύπτουν την απόσταση. Αυτό μας οδήγησε στο να χάσουμε τη συγκέντρωσή μας και τελικά και το παιχνίδι. Το αν είσαι καλύτερος ή όχι αποδεικνύεται στο γήπεδο. Η Λετονία ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, πληρώσαμε την έλλειψη συγκέντρωσης και νίκησε.

Για τον κρίσιμο αγώνα με τη Δανία:Είμαστε πανέτοιμες να μπούμε στο γήπεδο και να παλέψουμε για να σώσουμε την κατηγορία. Για τη δουλειά που έκαναν τόσα κορίτσια και πάλεψαν να ανεβάσουν την ομάδα, αλλά και για τα κορίτσια που θα έρθουν. Να παίξουν στην Α’ Κατηγορία. Παλεύουμε για την ομάδα μας.

Κούκη: ”Ξέρουμε τι γίνεται στο τουρνουά και τι πρέπει να κάνουμε με τη Δανία”

Με τη σειρά της, η Άρτεμις Κούκη δήλωσε: Μας στενοχώρησε πάρα πολύ το σημερινό, μας στοίχισε… Αλλά θα είμαστε καλύτερα και πανέτοιμες αύριο. Ξεκινήσαμε τόσο καλά. Σε αντίθεση με άλλες μέρες μπήκαμε συγκεντρωμένες και καλά από την αρχή, όχι όπως σε άλλους αγώνες που ήμασταν αγχωμένες και νευρικές στο ξεκίνημα.

Πήραμε τη διαφορά, αλλά στο ημίχρονο μπήκαν οι αντίπαλές μας αποφασισμένες για το παιχνίδι. Κάπου το άγχος ήρθε σε αυτό το σημείο, κάναμε πολλά λάθη, βιαστικές επιθέσεις και ήμασταν και λίγο άτυχες στην άμυνα, γιατί δεχθήκαμε και κάποια πολύ δύσκολα καλάθια. Όλο αυτό βοήθησε τη Λετονία να φτάσει στη νίκη.

Για εκείνη, η νίκη με τη Δανία είναι μονόδρομος:Για την Κουκή η νίκη και οι θέσεις 9-12 μοιάζουν λίγο σαν μονόδρομος. «Αυτό που λέγαμε και μεταξύ μας είναι πως θέλαμε να διεκδικήσουμε αυτή τη θέση στην οχτάδα», τονίζει, για να σπεύσει να συμπληρώσει: «Οι προπονητές μας όμως μας είχαν εξηγήσει από την αρχή της προετοιμασίας τη δομή του τουρνουά, ξέραμε τι γίνεται και ξέρουμε τι σημαίνει μια νίκη αύριο με τη Δανία.

Είναι μια καινούρια μέρα η αυριανή. Θα διαχειριστούμε το αποτέλεσμα αυτό και θα παλέψουμε για τις θέσεις 9-12. Δεν βάζουμε καν στο μυαλό μας τη λέξη «υποβιβασμός». Γι’ αυτό θα κάνουμε καλύτερο, θα βάλουμε τα δυνατά μας για να νικήσουμε και να γίνουν όλα ευκολότερα σ’ αυτές τις μέρες που απομένουν για να ολοκληρωθεί η διοργάνωση.

Παπούλης: “Είναι ισχυρή ομάδα η Δανία”