Παναθηναϊκός-Μπασκόνια

Από τον… παράδεισο στην κόλαση και τελικά, στην απλή νίκη με 72-70 κατέληξε ο αγώνας του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με την Μπασκόνια το βράδυ της Τετάρτης (20/03) στο ΟΑΚΑ!

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο βρέθηκε να κερδίζει με 23 πόντους (56-33) διαφορά στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά έπαθε ένα τρομακτικό μπλακ άουτ, για να προσπεράσει η Μπασκόνια με 28-2 επιμέρους σκορ, με 61-58 και το φλεγόμενο ΟΑΚΑ είχε παγώσει από φόβο!

Οι δύο καλύτεροι σκόρερ του Παναθηναϊκού στη βραδιά, Ντεσόν Τόμας και Σον Κιλπάτρικ, έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά οδηγώντας την ομάδα τους με μεγάλα σουτ στη νίκη!

Η διαφορά χάθηκε, αφού η Μπασκόνια είχε νικήσει με εννέα πόντους στη Βιτόρια, ωστόσο η πέμπτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Ρικ Πιτίνο, της δίνει αυτοπεποίθηση να διεκδικήσει μέχρι τέλους την είσοδό της στην οκτάδα!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου ήταν τρομακτικός, ήταν… τυφώνας! Άρχισε με 13-0, πήγε στο 21-2 με 3:34 για το δεκάλεπτο με την άμυνα να δίνει δυνατότητες για τρέξιμο, τον Καλάθη να τρέχει σαν δαίμονας και να μοιράζει ασίστ δεξιά κι αριστερά.

Οι Βάσκοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι με τρίποντο του Χίλιαρντ έπειτα από 8:07 αγώνα (!) Μέχρι τότε είχαν 0/4, 0/4 κι έβλεπαν τους πράσινους να περνάνε από πάνω τους!

Η τριάδα Καλάθης-Λάνγκφορντ-Παπαπέτρου ήταν απίθανη στο τρανζίσιον παιχνίδι, οι επιστροφές του Παναθηναϊκού ήταν σχεδόν τέλειες εμποδίζοντας την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να κάνει το δικό της γρήγορο παιχνίδι στην επίθεση.

Έτσι η διαφορά έφτασε στους 20 (43-23) με 2:43 για το ημίχρονο, που τελείωσε με 48-27 μέσα σε αποθέωση!

Φανταστείτε ότι στο +21 του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός είχε χάσει και 8 βολές (από τις 16 που εκτέλεσε) κι είχε 16/30 σουτ έναντι 9/32 των φιλοξενούμενων!

Η μεγαλύτερη διαφορά στη βραδιά ήταν το +23, 56-33 με 5:26 για την τρίτη περίοδο.

Από τότε όμως, και για τα εννέα επόμενα αγωνιστικά λεπτά, ο παράδεισος του Παναθηναϊκού μετατράπηκε σε κόλαση!

Ο Νικ Καλάθης έχασε το ρυθμό του, άλλος παίκτης να κάνει τη δική του δουλειά δεν υπήρχε, οπότε παρασύρθηκε όλη η ομάδα, που με τη σειρά της έχασε την ισορροπία της και οι Βάσκοι βρήκαν ανοιχτό πεδίο και γήπεδο για την επιστροφή.

Έκαναν 28-2 επιμέρους σκορ, προσπέρασαν 61-58 με 6:07 για το τέλος κι ο Παναθηναϊκός έχανε τον κόσμο κάτω από τα πόδια του.

Ο Καλάθης πέταξε πολλές προσωπικές επιθέσεις, είχε 0/6 σουτ και μάλιστα συνεχόμενα (!) στην τελευταία περίοδο πριν βάλει το πρώτο για το 65-63 και τότε ξύπνησαν τα αμυντικά ένστικτα του Παναθηναϊκού. Δεν άφησαν άλλο τους Βάσκους να τρέξουν, κι ο Σον Κιλπάτρικ με τον Ντεσόν Τόμας πήραν τα μεγάλα σουτ. Και τα έβαλαν!

Ο πρώτος έκανε με τρίποντο το 70-67 με 1:31, ο δεύτερος το 72-67 με σουτ σε λήξη χρόνου επίθεσης και 14 στο χρονόμετρο για το τέλος του αγώνα.

Ο Χουέρτας έριξε  με τρεις βολές την “αυλαία” για το τελικό 72-70 που άφησε γλυκόπικρη γεύση στον Παναθηναϊκό.

Από τη μια νίκησε και μάλιστα για πέμπτη σερί φορά στη Euroleague συνεχίζοντας την παράδοση των δύο τελευταίων ετών με τα ντεμαράζ του στο φινάλε.

Από την άλλη πέταξε στα σκουπίδια την επική εμφάνιση του πρώτου μέρους και την τεράστια διαφορά που δημιούργησε. Η αδυναμία του σχεδόν σε όλες τις ισοβαθμίες είναι μειονέκτημα στην προσπάθειά του να προκριθεί στους “8”, αλλά όσο συνεχίζει να κερδίζει, δεν θα σταματά να ελπίζει!

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 48-27, 56-48, 72-70