Τζόνι Ο' Μπράιαντ
Ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ

Ζωντανές τις λιγοστές της ελπίδες για πρόκριση στα play offs διατήρησε την Παρασκευή (22/03) η Μακάμπι Τελ Αβίβ που νίκησε στη Μόσχα τη Χίμκι με 76-71.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρεί μαθηματικές πιθανότητες τις οποίες προφανώς προσπαθεί να εξαντλήσει, όπως έκανε και με τη Χίμκι.

Ουσιαστικά οι Ισραηλινοί αποφάσισαν και πήραν τον αγώνα από την άμυνά τους. Αφού δέχτηκαν 24 πόντους στην πρώτη περίοδο (24-15) όπου η Χίμκι άρχισε το ματς με 19-5 έπειτα από 5:50 αγώνα, σοβαρεύτηκαν και μάζεψαν το παιχνίδι.

Έλεγξαν τον ρυθμό, δεν άφησαν πια ελεύθερα σουτ στους περιφερειακούς της ομάδας του Ρίμας Κουρτινάιτις και πέτυχαν στο στόχο τους. προηγήθηκε με 40-39 στο ημίχρονο και ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν το προβάδισμα σε όλη του τη διάρκεια.

Κι όσο πήγαινε πιο “βαθιά” ο αγώνας, τόσο η Μακάμπι δημιουργούσε την εικόνα του νικητή, κρατώντας τους Ρώσους σε απόσταση στο σκορ.

Ο Μάικλ Ρολ πέτυχε 5 τρίποντα στη Μόσχα

Ο Τζόνι Ο’Μπράιαντ είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, την ώρα που ο Μάικλ Ρολ είχε 5/7 τρίποντα και τελείωσε με 17 πόντους.

Καθοριστικός ήταν κι ο Τζέρεμι Πάργκο, ειδικά με το απίθανό του τρίποντο από τα εννέα και πλέον μέτρα, όταν με 1:25 για τη λήξη έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους, 76-69, πριν τελειώσει ο αγώνας με 76-71.

Η Χίμκι σούταρε 23/68 σουτ, ο Σβεντ πέτυχε 17 πόντους αλλά με 22 προσπάθειες (!!!) κι η σοβαρότητα του Μίκι και του Τόμας, ασφαλώς και δεν έφτανε για να χτυπήσει η ομάδα τους το παιχνίδι!

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 39-40, 55-59, 71-76