Ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος στο Ιβανώφειο και επικράτησε του Πανερυθραϊκού στην 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου ανδρών με 74-68.

Στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας κέρδισε μία θέση ο “Γηραιός” μετά από την εντός έδρας νίκη επί του Πανερυθραϊκού!

Θυμίζουμε πως ήδη στο Final 4 έχουν περάσει Πανιώνιος και Παπάγος, ενώ στις 23/11 θα γίνει ο αγώνας Αίας Ευόσμου-ΦΕΑ.

Η νίκη στο “άτυπο” Final Four αποτελεί το εισιτήριο για το πρώτο Final Eight στην ιστορία του αθλήματος και του θεσμού στη χώρα.

Τέιλορ και Γκάθραϊτ ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για τον Ηρακλή με 31 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Παπαδημητρίου για τον Πανερυθραϊκό, 13 είχε ο Ευστρατίου.

Ο αγώνας:

Παρότι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στη Θεσσαλονίκη, φτάνοντας ακόμα και στο +7 (8-15) στα μέσα της 1ης περιόδου, οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και με σύμμαχο το τρίποντο έφτασαν στο +5 (36-31) χάρη στην ευστοχία του Τέιλορ περίπου ένα λεπτό πριν το ημίχρονο.

Κυρίαρχος και στο δεύτερο μέρος ο “Γηραιός” με ένα επιμέρους σκορ 10-4 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου κατάφερε να προηγηθεί με +11 (46-35)! Ο Πανερυθραϊκός βρήκε λύσεις και επέστρεψε δυναμικά στον αγώνα μειώνοντας στο 58-52 στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής βρέθηκε στο +6 (63-57) μετά από 3 αγωνιστικά λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αλλά ο Γκαθράιτ βγήκε μπροστά στην επίθεση των γηπεδούχων για το 70-66 και με έμφαση στην άμυνα κατάφεραν τελικά να εξασφαλίσουν μία θέση στους “4” του Κυπέλλου Ανδρών.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-31, 58-52, 74-68

Ηρακλής (Ντάγιος): Παπαρέγκας 2, Τσορμπατζόγλου, Γκαθράιτ 24 (2), Λιάπης 4, Μακρής 2, Χαριτόπουλος 2, Γεωργάκης, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 6 (2), Τέιλορ 31 (4), Βουλγαρόπουλος 2.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παπανδρέου, Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 14, Κωστόπουλος 4, Μωραϊτης 3 (1), Καμπουρίδης 6, Μερμίγκης 4, Αρνόκουρος 4, Οικονομόπουλος 10 (1), Σταματογιάννης 2, Ματαλιωτάκης 8, Ευστρατίου 13.