Για μια θέση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στις Γυναίκες, αγωνίζονται σήμερα (23/12, 17:30) στο ΣΕΦ (αίθουσα 5), ΟλυμπιακόςΠαναθηναϊκός.

Πρόκειται για τον τέταρτο και τελευταίο προημιτελικό του Κυπέλλου, που θα δώσει στον νικητή το τελευταίο “εισιτήριο” για το Final-4, το οποίο θα γίνει 24-26 Μαρτίου σε τόπο που θα ορίσει η ΕΟΚ.

Οι δύο ομάδες, ηγούνται και φέτος στο πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό να κλείνει τον Α’ γύρο με 11-0 και τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί με 10-1.

Τη διαφορά την έκανε ο μεταξύ τους αγώνας στο ΣΕΦ (19/11), όπου ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 89-74.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν στον ημιτελικό του Final-4 στα Χανιά, την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 69-55 πριν φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μάρτινς Ζίμπαρτς, δήλωσε για τον αγώνα στο επίσημο site του Ολυμπιακού:

Είμαστε συγκεντρωμένοι για αυτό το παιχνίδι, λίγο καιρό μετά από αυτό με την Βαλένθια.

Είναι ένα κρίσιμο παιχνίδι Κυπέλλου, που δίνει πρόκριση.

Άρα, θα πρέπει να αφήσουμε την ψυχή μας στο παρκέ, παίζοντας με πάθος μπροστά στον κόσμο μας, που θα δώσει επιπλέον ενέργεια”.

Από πλευράς των αθλητριών του Ολυμπιακού, η  Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου είπε:

“Το παιχνίδι του Κυπέλλου απέναντι στον ΠΑΟ είναι σίγουρα ένα από τα πιο σημαντικά της σεζόν και φυσικά, θέλουμε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Είναι μια ομάδα που την γνωρίζουμε, καθώς την αντιμετωπίσαμε ήδη μια φορά για το πρωτάθλημα.

Θα είναι σίγουρα ένα διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με αυτό του πρωταθλήματος και πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένες στο πλάνο των προπονητών μας για 40 λεπτά”.

Διαιτητές του σημερινού αγώνα είναι οι Συμεωνίδης, Κατραχoύρας, Κωνσταντινίδου.

Στο Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών προκρίθηκε την Πέμπτη, ο ΠΑΣ Γιάννινα που νίκησε με 81-51 τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου, η Ελευθερία Μοσχάτου που νίκησε 62-55 τον Πρωτέα Βούλας την Τετάρτη, ενώ χωρίς αγώνα προκρίθηκε η Νίκη Λευκάδας μετά την αποχώρηση του Παναθλητικού.

Ο προημιτελικός μεταδίδεται διαδικτυακά από το κανάλι του Ολυμπιακού στο youtube: