Κάλινιτς

Με τον Νίκολα Κάλινιτς να σημειώνει 15 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 72-53 τη Μέγκα Μπάσκετ και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Σερβίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την “αιώνια” αντίπαλο Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπραντοβιτς.

Το ξεκίνημα δεν ήταν ιδανικό για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, αλλά με ένα επιμέρους 9-2 πήρε το προβάδισμα στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Όταν η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Ο Κάλινιτς είχε ήδη 15 πόντους όταν τελείωσε η τρίτη περίοδος, όμως, η δουλειά είχε ήδη γίνει, με τον Νέιτ Γουόλτερς να προσθέτει 12 και τον Όγκνιεν Κούζμιτς άλλους 10.

Μόλις 6 πόντους σημείωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο η αξιόμαχη για 30 λεπτά Μέγκα Μπάσκετ, η οποία πήρε 15 πόντους από τον Κάρλο Μάτκοβιτς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια… εξαφανίστηκε.

Να σημειωθεί ότι ο Ράντονιτς έφτασε τις 300 νίκες στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 39-33, 56-47, 72-53

Στον δεύτερο ημιτελικό, η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπραντοβιτς λύγισε με 92-89 την ΦΜΠ Βελιγραδίου, που πάλεψε μέχρι τέλους για την ανατροπή.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Άλεν Σμάιλαγκιτς τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια, ενώ υπάρχουν φόβοι για σοβαρή ζημιά.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 29 πόντους. Για τους ηττημένους, ο Τζόουνς είχε 29 πόντους και 13 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 52-43, 73-60, 92-89

Την Κυριακή (20/2, 22:00) θα διεξαχθεί ο τελικός του Κυπέλλου Κόρατς, στο Καΐρ Σπορτς Σέντερ της Νις, στη Σερβία.