ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Το μυαλό και η ικανότητα του Νικ Καλάθη επιστράτευσε στο τέλος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ για να νικήσει τον ΠΑΟΚ με 79-73 την Κυριακή το απόγευμα στο Ηράκλειο Κρήτης και να κατακτήσει για 19η φορά το Κύπελλο Ελλάδας!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 70-67 έχοντας παγιδεύσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με την άμυνα ζώνης, αλλά στο τέλος, οι επιλογές του αρχηγού του Παναθηναϊκού καθόρισαν τη μοίρα του αγώνα. Στο τελικό 12-3 επιμέρους σκορ μετά το 67-70, σχεδόν όλες οι επιθέσεις της ομάδας του Ρικ Πιτίνο πέρασαν από τα χέρια του Νικ Καλάθη. Πέτυχε 4 πόντους, έδωσε δύο ασίστ, μέχρι και τάπα έκανε ώστε συμβάλλει στην κατάκτηση του τίτλου!

Ο ΠΑΟΚ έκανε βεβιασμένες επιλογές στο τέλος, ο Γουίλιαμ Χάτσερ με τον Φιλ Γκος  ασφυκτιούσαν από το μαρκάρισμα των “πράσινων” κι έτσι ο ΠΑΟΚ δεν ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή, αφού στην αρχή του αγώνα είχε βρεθεί να χάνει μέχρι και με 17 πόντους διαφορά, 20-3 έπειτα από τα πρώτα έξι λεπτά του τελικού!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισε το ματς  εκτός… κλίματος, με 1/7 σουτ και 6 λάθη, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 7/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα στις δέκα πρώτες επιθέσεις του!!!

Σιγά-σιγά όμως ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά, με κορυφαίο τον Γκάρετ που έκανε double double και τον Γουίλιαμ Χάτσερ να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του, μείωσε 36-46 στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο έβαλε δύσκολα στον αντίπαλό του.

Τον παγίδεψε στην άμυνα ζώνης κι ο ΠΑΟΚ μείωσε 58-59 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Μάλιστα προσπέρασε για πρώτη φορά με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τζαμάλ Τζόουνς, 61-59.

Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε κερδίσει τη μάχη των ριμπάουντ, μείωσε αισθητά τα λάθη του και για αυτό διεκδίκησε επάξια το Κύπελλο μολονότι βρέθηκε τόσο πίσω στο σκορ!

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε με δύο τρίποντα των Καλάθη-Λάνγκφορντ που ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού. Ωστόσο ήταν από τις ελάχιστες περιπτώσεις που οι πράσινοι έσπασαν επιτυχώς τη ζώνη του ΠΑΟΚ που προσπέρασε και πάλι με 70-67 πριν καθαρίσει στο τέλος ο Νικ Καλάθης!

Δικαίως δε, αναδείχθηκε MVP του 44ου τελικού Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79