Το 11ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του και δεύτερο συνεχόμενο, κατάκτησε ο Ολυμπιακός την Κυριακή στο Ηράκλειο Κρήτης, αφού νίκησε εύκολα στον τελικό  του Final 8 το  Περιστέρι bwin με 85-57.

Κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30 πόντους σχεδόν στα μισά της β’ περιόδου, έφτασε τη διαφορά έως τους 39, 79-40, πριν χαλαρώσει στο τελευταίο πεντάλεπτο και η ομάδα του Σπανούλη μειώσει κάπως τη διαφορά.

Ο Άλεκ Πίτερς με 26 πόντους, από 8/11 τρίποντα κι ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους σε 20 λεπτά, ήταν κορυφαίοι των Κυπελλούχων.

Μόνο ο Δημήτρης Μωραΐτης (16π.) είχε διψήφιο αριθμό πόντων για το Περιστέρι.

H εξέλιξη του τελικού:

Η ενέργεια του Ολυμπιακού στην άμυνα κι η προσήλωσή του στο πλάνο, στην επίθεση, του έδωσε από την αρχή του τελικού τεράστιο πλεονέκτημα και προβάδισμα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκαν με 12-2, 21-7 και 26-10 στην Α’ περίοδο, με 10 πόντους του Σάσα Βεζένκοφ και συνολικά, 11/16 σουτ (4/6 τρίποντα) με 9 από τα 11 εύστοχα να είναι από ασίστ.

Πρώτα ο Κάνααν και μετά ο Γουόκαπ ανέλαβαν την πίεση στον Φρανσίσκο, Γουόκαπ και ΜακΚίσικ, αυτήν στον Ντένμον κι οι περιφερειακοί του Περιστερίου αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας.

Αυτό επέφερε κακές επιλογές, απέναντι σε μια άμυνα που… τελείωνε στο “φόβητρο” Μουστάφα Φαλ.

Το πόδι έμεινε κολλημένο στο γκάζι και στη β’ περίοδο, παρά το rotation του Μπαρτζώκα. Ο Πίτερς άρχισε με 4/4 σουτ στη β’ περίοδο αντί του Βεζένκοφ για να δώσει άλλους 11 πόντους από τη θέση “4”, μετά τους 10 του Βεζένκοφ, και με 7/10 τρίποντα ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους, 41-11 μετά από 15:48 αγώνα!

Οι “ερυθρόλευκοι” αστόχησαν στα 5 τελευταία τρίποντά τους, έως το ημίχρονο κι η διαφορά έμεινε πιο χαμηλά, 45-21.

allstarbasket.grΤο Περιστέρι έκλεισε το πρώτο 20άλεπτο με 7/30 σουτ, 3/16 δίποντα, 4/14 τρίποντα.

Η αγωνιστική συμπεριφορά του Ολυμπιακού, που καθόριζε τη μορφή του τελικού και τόνιζε την αγωνιστική… ανισότητα μεταξύ των δύο ομάδων, δεν άλλαξε στη Γ’ περίοδο.

Μόνο ο Δημήτρης Μωραΐτης έδειξε ικανός να απειλήσει την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Χάμερ πέτυχε άλλους 4 πόντους στο πιο παραγωγικό δεκάλεπτο του Περιστερίου έως εκείνη την ώρα, με 13 πόντους, έναντι 10 στο Α’, 11 στο Β’.

Ο Σάσα Βεζένκοφ έπαιξε πάλι άλλα δέκα γεμάτα λεπτά, πέτυχε άλλους τόσους πόντους κι ενώ ήταν πρώτος ριμπάουντερ και πασέρ της ομάδας του.

Η διαφορά ήταν σταθερά άνω των 30 πόντων, με μεγαλύτερη τιμή της στο Γ’ δεκάλεπτο, τους 37, 68-31, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με το double score, 68-34.

allstarbasket.grΗ εναλλαγή στην κορυφή των σκόρερ του Ολυμπιακού, μεταξύ Βεζένκοφ-Πίτερς συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο. Αν κι ήταν εκτός 12άδας στον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό, ο Πίτερς ήταν “καυτός” όσο έπαιξε. Έφτασε με τη σειρά τους τους 20 πόντους με συνεχόμενα τρίποντα που έγραψαν το 79-40, κι ενώ απέμεναν 7:10 για το τέλος!

Οι φίλοι του Ολυμπιακού άρχισαν να ζητούν από τον προπονητή της ομάδας τους να ρίξει στον τελικό τον Τζορτζ Πάπας, κι εκείνος έκανε δεκτό το αίτημά τους, με 5:16 για τη λήξη.

Ο ομογενής γκαρντ γνώρισε πρωτοφανή αποθέωση, σε ένα διάστημα που η ομάδα του άρχισε πια να κατεβάζει την ταχύτητα.

allstarbasket.grΉταν το σημείο που το Περιστέρι έκανε το μεγαλύτερο σερί του στη βραδιά, 17-0 για να μειώσει 57-79.

Ο Μπαρτζώκας έριξε πάλι τον Γουόκαπ στο παρκέ για το τελευταίο τρίλεπτο, διότι η ομάδα του είχε χάσει τη συγκέντρωσή της και το Περιστέρι έκλεψε μπάλες για το σερί του.

Ο Πίτερς έβαλε τέλος στο 4άλεπτο δίχως πόντο, της ομάδας του και με άλα δύο τρίποντα έγραψε το τελικό 85-57, με τον ίδιο να κλείνει με 26 πόντους από 8/11 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 21-45, 34-68, 57-85

Ολυμπιακός-Περιστέρι: Το κρεσέντο Βεζένκοφ και Πίτερς (vids)

Τα photo clicks από τον τελικό Ολυμπιακός-Περιστέρι (gallery)

Ολυμπιακός: Χωρίς Μπλακ στον τελικό κόντρα στο Περιστέρι

Κύπελλο ΟΠΑΠ Final 8: Περιστέρι-Ολυμπιακός για τον τίτλο

Παπανικολάου: “Ζητώ συγγνώμη από τον Αγραβάνη”