Ολυμπιακός-Νίκη Λευκάδας

Το τέταρτο συνεχόμενο Κύπελλο Ελλάδας κατέκτησε το μεσημέρι της Κυριακής (24/03) ο Ολυμπιακός, αφού στον τελικό του Final 4 Κυπέλλου Γυναικών στα Χανιά, επικράτησε με 78-69 της Νίκης Λευκάδας!

Συνεχίζοντας το σερί νικών και τίτλων, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν καλά διαβασμένη και από την αρχή του αγώνα είχε το προβάδισμα.

Η Αγγελική Νικολοπούλου με τις Αμερικανίδες Τζόνσον και Τόμας, ήταν το τρίγωνο στο οποίο στήριξε το παιχνίδι του ο Ολυμπιακός.

Προηγήθηκε με 24-15 στην πρώτη περίοδο κι αύξησε τη διαφορά στους 16, στο ημίχρονο, όταν είχε σαφές προβάδισμα με 45-29. Η Νάιτ με την Τσινέκε προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα της Λευκάδας στο ματς, αφού η Τζέιντ Γουόκερ είχε φορτωθεί από νωρίς με φάουλ.

Ολυμπιακός-Νίκη ΛευκάδαςΜε καλή άμυνα, η Λευκάδα μείωσε στο 49-59 στην τρίτη περίοδο.

Κι όταν ο Ολυμπιακός έδειχνε να ξεφεύγει με 66-51 στην τελευταία περίοδο, η Νίκη επέστρεψε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Νάιτ μείωσε σε 61-67, με επιμέρους σκορ 10-1!

Όμως ο ποιοτικός Ολυμπιακός απάντησε αμέσως με 9-0 για το 76-61 που ουσιαστικά του έδωσε το Κύπελλο Ελλάδας, πριν φτάσουμε στο τελικό 78-69.

MVP αναδείχθηκε η Αγγελική Νικολοπούλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78