To δεύτερο Κύπελλο της ιστορίας της, πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής η ομάδα Γυναικών του Παναθηναϊκού που νίκησε στον τελικό την Ελευθερία Μοσχάτου με 66-61 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Με 8-0 σερί στα τελευταία 52 δευτερόλεπτα, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και μολονότι βρισκόταν πίσω στο σκορ, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρήκε τον τρόπο να φτάσει στον τίτλο!

Η Αρίκα Κάρτερ (19π., 7 ασ.) ήταν μεγάλη πρωταγωνίστρια των “πράσινων” καθώς με τρίποντο και μια βολή από φάουλ, έβαλε μπροστά την ομάδα της με 62-61 στα 52”.

Η Ελευθερία δεν σκόραρε πάλι και με 4/6 βολές στο τέλος, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη κατέκτησε τον τίτλο.

Η Έμιλι Πότερ βρέθηκε σε άσχημη βραδιά, με 5/20 σουτ, όμως στο 63-61 πήρε ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ στα 13 δευτερόλεπτα, από το οποίο κέρδισε φάουλ η Παυλοπούλου για να κάνει το 65-61.

Ο Παναθηναϊκός που έπαιξε στο Final-4 χωρίς την Τσάστιτι Ριντ, λόγω τραυματισμού, είχε αποκλείσει στα προημιτελικά τον Ολυμπιακό με 66-60 και στον ημιτελικό, νίκησε με 81-62 τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η Ελευθερία Μοσχάτου, φιναλίστ και στον περσινό τελικό με τον Ολυμπιακό, διεκδικούσε το πρώτο της τρόπαιο.

Στον ημιτελικό του Final-4, την Παρασκευή, νίκησε με 56-50 τη Νίκη Λευκάδας.

Η εξέλιξη του τελικού:

Με την καλή της άμυνα, η ομάδα του Μοσχάτου περιόρισε τη δράση των “πράσινων” και πήρε από νωρίς προβάδισμα στον αγώνα με τις Καρακασίδου-Γκάλογουεϊ να την καθοδηγούν.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παίξει περισσότερο με την ψηλή του, Έμιλι Πότερ και προσπέρασε 20-19 μετά από 13:13 αγώνα.

Όμως η Ελευθερία είχε πολύ καλό μακρινό σουτ, με τη Νεφέλη Στούπα να έχει 3/5 στο πρώτο μέρος και 6/13 όλη η ομάδα, στο πρώτο 20άλεπτο, για να προηγηθεί με 33-27.

Με άμυνα ζώνης όποτε έπαιζε η Πότερ, η ομάδα του Γιώργου Σίμου διατήρησε το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας έως και 9 πόντους, πριν από 49-43 των 30′, αφού μείωσε στη λήξη με τρίποντο η Κάρτερ για τον Παναθηναϊκό.

Ήταν το μόλις 4ο τρίποντο για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη σε 17 προσπάθειες σε 30 λεπτά, ενώ στο ίδιο διάστημα η Ελευθερία είχε φτάσει στα 8/15.

Τα λάθη της Ελευθερίας Μοσχάτου, κι η πιο πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού, είχαν ως αποτέλεσμα να κλείσει το παιχνίδι κι από το 43-52 του 08:48, στην τελευταία περίοδο, να γίνει 51-52 με 05:35.

Το τρίποντο της Γκάλογουεϊ έβαλε τέλος στο διάστημα τεσσάρων λεπτών δίχως πόντο για την ομάδα του Μοσχάτου.

Η Κάρτερ με τρίποντο, έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό 58-57, πρώτη φορά μετά το 20-19!

Η Καρακασίδου απάντησε με 4-0 σερί για το 61-58 του Μοσχάτου με 1:04 για τη λήξη.

Όμως, ήρθε η Αρίκα Κάρτερ με το απίθανο τρίποντο και φάουλ, καθώς με την εύστοχη βολή έστειλε το σκορ στο 62-61. Η εμπειρία, έπαιξε τεράστιο ρόλο στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Παναθηναϊκό να έχει 4/6 βολές έως το τέλος για τη νίκη, 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11, Σωτηρίου 9 (1), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7, Κάρτερ 19 (4), θεοδωρομανωλάκη 4, Χαιριστανίδου 4.

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Κάλογουεϊ 13 (3), Στούπα 16 (4), Καρακασίδου 21 (2), Νάτσκου, Σταμάτη 2, Μπριούερ 9, Ταμπάκου.

Κύπελλο Γυναικών: Η photo gallery του τελικού