Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Τουρκία, κατακτώντας το Κύπελλο, καθώς επικράτησε της Αναντόλου Εφές στον τελικό με 80-70 το απόγευμα της Κυριακής.

Η Αναντόλου Εφές μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και ήταν καλύτερη από τους τυπικά γηπεδούχους, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (20-16).

Στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε ανέβασε την απόδοσή της και μέσω της εξαιρετικής της άμυνας κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου νρέθηκε μπροστά με 39-34.

Με τον Λουίτζι Ντατόμε να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι στην επανάληψη, σκοράροντας 14 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και 22 συνολικά στον αγώνα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της.

Η Φενέρ δυσκολεύτηκε και στην τρίτη περίοδο, με το σκορ να αλλάζει αρκετές φορές χέρια, αλλά τελικά έκλεισε την περίοδο στο +5 (61-57).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν τα παράτησε, αλλά τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Φενέρμπαχτσε ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +10 (73-63) και στη συνέχεια ακόμα και στο +12 (78-66), με τον Κώστα Σλούκα να είναι άξιος συμπαραστάτης του Λουίτζι Ντατόμε, σημειώνοντας 19 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη και το τρόπαιο με το τελικό σκορ να είναι το 80-70 και έτσι κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-34. 61-57, 80-70