Το αήττητο διατήρησε το Περιστέρι για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, επικρατώντας της Τενερίφης, με 88-81.

2/2 για το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη στα ευρωπαϊκά παρκέ του BCL, καθώς το βράδυ της Τρίτης (18/10) κατάφερε να εξασφαλίσει ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Η ευστοχία της ομάδας των δυτικών προαστίων την έφερε σε πλεονεκτική θέση από το ημίχρονο στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρεόυ” και παρότι η προκάτοχος του τίτλου, Τενερίφη, πλησίασε δεν κατάφερε να απειλήσει επί της ουσίας την κυριαρχία των γηπεδούχων.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλέκσα Ραντάνοβ με  21 πόντους, ενώ εξίσου εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση των Ντένμον και Φρανσίσκο με 16 πόντους έκαστος.

Για τους ηττημένους ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ξεχώρισε με 17 πόντους. Διψήφιοι ήταν και οι Σαλίν και Σερμαντίνι με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη βρέθηκε γρήγορα στο +6 (7-1 στο 3′), διαφορά που κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος με το τρίποντο του Μωραΐτη να διαμορφώνει το 26-17.

Οι γηπεδούχοι είχαν “σφίξει” τις άμυνες τους και δυσκόλεψαν πολύ την Τενερίφη να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι.

Διορθώνοντας την αρχική αστοχία τους οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ πίσω από τα 6,75, χωρίς όμως να μπορούν να είναι εξίσου αποτελασματικοί και στην άλλη πλευρά του παρκέ με τους Ραντάνοβ και Φρανσίσκο να “τρυπάνε” την άμυνα της Τενερίφης (39-29 στο 14′).

Με χέρι “αλφάδι” το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια έχοντας πετύχει 10/14 τρίποντα, διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα, την ώρα που οι Ισπανοί προσπαθούσαν να μειώσουν με τους Χουέρτας και Σερμαντίνι.  Το ημίχρονο έκλεισε στο 57-43.

Βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο η Τενερίφη,σταμάτησε το επιθετικό σερί των γηπεδούχων που είχε αγγίξει το +16 (63-49 στο 24′) μειώνοντας αρχικά στους 8 (63-55) και στη συνέχεια στους 6 (66-60 στο 28′).

Ο Ντένμον το πήρε προσωπικά με το Περιστέρι να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο στο 71-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ από τους Χουέρτας, Σαλίν και Σερμαντίνι, ωστόσο δεν μπορούσε να περιορίσει τους Ντένμον, Μπιλάν και Ραντάνοβ στην αντίπαλη μπασκέτα με το 35ο λεπτό της αναμέτρησης να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +11 (83-72).

Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τους “κυανοκίτρινους” να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας, ικανή για να τους φέρει τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση με το τελικό 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81