Το προβάδισμα για τον τίτλο του Πρωταθλητή πήρε το Σάββατο στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός που νίκησε στον πρώτο τελικό των playoffs τον Παναθηναϊκό με 74-61 για το 1-0.

Ανώτερος σχεδόν σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός είχε διψήφια διαφορά πόντων από το πρώτο πεντάλεπτο, βρέθηκε στο +19 στο δεκάλεπτο κι έφτασε έως το +23, χωρίς να απειληθεί σοβαρά από τον αντίπαλό του.

Κυριάρχησε στις ρακέτες, πρώτα από όλα με τον Μουστάφα Φαλ (14π.-10 ριμπ.), τον οποίο δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει ο Παπαγιάννης, δεν βιάστηκε, ούτε αγχώθηκε όταν δεν βρήκε μακρινά σουτ, εξασφάλισε σιγουριά με το ριμπάουντ και πήρε πολλά μικρά από την πλειονότητα των παικτών του.

Ο Παναθηναϊκός, ήταν κατώτερος των περιστάσεων, έμεινε σε 4 πόντους στην πρώτη περίοδο, ήταν πολύ άστοχος, κι όσο κι αν η περιφερειακή του άμυνα πήρε καλό βαθμό, δεν πλησίασε ποτέ στο σκορ κι η μικρότερη διαφορά που μείωσε ήταν οι 13 πόντοι.

Η συνέχεια είναι στο ΟΑΚΑ την Τρίτη για τον δεύτερο τελικό.

Ο αγώνας άρχισε με 22 λεπτά καθυστέρηση, καθώς έπεσαν δακρυγόνα έξω από το Στάδιο και τα αέρια εισήλθαν στη σάλα από τις ανοιχτές θύρες.

Η εξέλιξη του πρώτου τελικού:

Η αναμέτρηση θύμισε τον τελευταίο αγώνα τους στο Φάληρο, για τη Euroleague, όπου ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 101-73 χάρη σε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, με 38-13.

Διότι και το Σάββατο ο Ολυμπιακός άρχισε πολύ καλά το παιχνίδι, έφτασε στο 11-0 μετά από 4:16 αγώνα κι άφησε τον Παναθηναϊκό στους μόλις 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με 2/18 σουτ!

Κι όλα αυτά με τον Ολυμπιακό να αργεί να βρει ρυθμό και σκορ από τα 6,75μ., αλλά με τον Φαλ κατά πρώτο λόγο και τον Βεζένκοφ κατά δεύτερο να χτυπά στη ρακέτα του αντιπάλου του.

Ο Παναθηναϊκός δεν υπερασπίστηκε τη ρακέτα του, αφού είχε δεχτεί 14 πόντους στην πρώτη περίοδο και επιθετικά ήταν βιαστικός, ανυπόμονος κι έπεσε σε… τοίχο!

Το δεκάλεπτο τελείωσε με 23-4 με τον Παναθηναϊκό να έχει 2/18 σουτ κι ο Παπαπέτρου με τον Γουάιτ, προσπάθησε να δώσουν σφυγμό στην ομάδα του στη β’ περίοδο. Αυτοί μείωσαν στο 29-19 στο 14′, αλλά δεν υπήρχε συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ πιο μυαλωμένα, έψαχνε την κάθε αδυναμία στην “πράσινη” άμυνα και με τον Κώστα Σλούκα να αναλαμβάνει τον ηγετικό ρόλο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάλι δημιούργησε μεγάλη διαφορά. Έφτασε στο 36-19 με 7-0 σερί για να τελειώσει το ημίχρονο με 38-20.

Ο Φαλ υπήρξε ο “πύργος” στον οποίο στηρίχτηκε ο Ολυμπιακός για να αρχίσει καλά και στην τρίτη περίοδο. Με δικούς του πόντους έγινε το 42-20 στην αρχή του δεύτερου μέρους, κι η διαφορά έφτασε στους 23, 45-22 και 48-25 στο πεντάλεπτο με τα τρίποντα των Ντόρσεϊ-Βεζένκοφ.

Τα κλεψίματα του Ολυμπιακού έκαναν σημαντική διαφορά σε αυτήν την περίοδο, καθώς έβγαλαν εύκολα καλάθια, απέναντι σε μια άμυνα που συνήθως βρισκόταν σε ανισορροπία.

Κι ένα από αυτά, οδήγησε στο κάρφωμα του αγώνα από τον Παπανικολάου, παρά την προσπάθεια του Παπαπέτρου να τον κόψει ψηλά, με 1:38 για τα 30′.

Ο Παναθηναϊκός έκανε 7 λάθη σε αυτό το δεκάλεπτο, αλλά κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα χάρη στα 4/7 τρίποντά του, με τελευταίο του Παπαπέτρου στη λήξη για το 55-38.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πέτυχε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα με 8:38 για το τέλος κι έπειτα από εννέα άστοχες προσπάθειες για να μειώσει η ομάδα του στο 55-42. Ήταν η μικρότερη διαφορά στον αγώνα από το 15′!

Ο Σλούκας και ο MVP του Ολυμπιακού Μουστάφα Φαλ, απέτρεψαν την προσπάθεια του Παναθηναϊκού να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα.

Πρώτα με τρίποντο ο Σλούκας και μετά, με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι -και φάουλ του Παπαγιάννη- ο Γάλλος σέντερ επανέφερε τη διαφορά στους 19 πόντους, 63-44, με 5-0 σερί.

Λίγο αργότερα, ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Γουάιτ, τον έναν από τους δύο παίκτες του που του έδιναν σκορ στον τελικό.

Στα τελευταία 101 δευτερόλεπτα μπήκε στο παρκέ κι ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πρίντεζης γνωρίζοντας αποθέωση.

H “κοκκορομαχία” Ντόρσεϊ-Μποχωρίδη ήταν το μοναδικό στοιχείο που ανέβασε κάπως την ένταση, αλλά ήταν ένας από τους πιο ήσυχους τελικούς που έχουν καταγράψει οι δύο “αιώνιοι αντίπαλοι” στη 19η σειρά στην ιστορία τους.

O Κώστας Σλούκας είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μουστάφα Φαλ 14 πόντους με 6/6 σουτ, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ (τα 4 επιθετικά), ενώ 12-10 είχε ο Βεζένκοφ και 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο Ολυμπιακός ανησύχησε με τον ΜακΚίσικ που γλίστρησε και γύρισε το πόδι του, κι υπέστη διάστρεμμα ωστόσο, περισσότερο προληπτικά δεν τον είδαμε στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο, αφού κι η διαφορά ήταν μεγάλη.

Καλού-κακού θα υποβληθεί την Κυριακή σε μαγνητική για να διαπιστωθεί η κατάστασή του.

Από 13 πόντους πέτυχαν Παπαπέτρου-Γουάιτ για τον Παναθηναϊκό που τελείωσε με 24/67 σουτ και 11 πέτυχε ο Έβανς, τους 10 στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Η photo gallery του πρώτου τελικού

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Πώς έγινε το 4-1 στη φετινή σεζόν

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Οι 19οι τελικοί “αιωνίων”

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Το πλήρες πρόγραμμα των τελικών

Stoiximan Basket League: Το πανόραμα των playoffs