Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 84-66 επί της Αναντόλου Εφές, στο Ulker Sports and Event Hall, το βράδυ της Πέμπτης (28/02) για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στα play offs της Euroleague, μετά και από τη νίκη της επί της Αναντόλου Εφές, με 84-66. Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα με 17 πόντους, ενώ από την Εφές πάλευε μόνος του ο Αντριέν Μοερμάν πετυχαίνοντας 20 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην αρχή του αγώνα η Εφές μπήκε δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τη Φενέρμπαχτσε και μπόρεσε να πάρει τα ηνία του αγώνα με 17-14, λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να αντιδράσει και πέρασε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (20-17) και μπήκε στο δεύτερο… φουριόζα και ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 10 πόντους (35-25) τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν μπόρεσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα και έτσι η Φενέρμπαχτσε έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο +14 (43-29).

Στην επανάληψη η Φενέρμπαχτσε συνέχισε στην ίδια ταχύτητα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να διατηρεί τη διαφορά σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου πάνω από τους 15 πόντους.

Η Εφές μείωσε στους 10 (57-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου με buzzer beater Αντριέν Μοερμάν πίσω από το κέντρο με ταμπλό.

Στην τελευταία περίοδο η Φενέρ έδειξε ότι δεν θέλει να παίξει παιχνίδια και έτσι ανέβασε άμεσα τη διαφορά στο +18 (70-52) και έφτασε στην εύκολη, όπως κατέληξε, νίκη με 84-66.

Πλέον, η Φενέρμπαχτσε έφτασε στο 21-3 και συνέχισε να βρίσκεται μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Αναντόλου Εφές υποχώρησε στο 15-9.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-29, 57-47, 84-66