Κρουμπάλι
Ο Κρουμπάλι με το Νο5

Την τρίτη της νίκη στην Basket League πανηγύρισε η Λάρισα, η οποία επικράτησε 84-81 του Άρη σε ματς για τη 12η αγωνιστική.

Πρωταγωνιστής του ματς ο αλάνθαστος Ουσμάν Κρουμπάλι με 20 πόντους (5/5δ., 2/2τρ., 4/4β.).

Με αυτό το αποτέλεσμα η Λάρισα πήγε στο 3-7 και ο Άρης στο 4-6.

O αγώνας:

Η Λάρισα άρχισε με ένα 10-2, όμως ο Άρης συμμάζεψε γρήγορα τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -3.

Η διαφορά πήγε στο +10 στα μισά της δεύτερης περιόδου, προτού ψαλιδιστεί από τους “κίτρινους”, οι οποίοι πάντως έδειχναν επηρεασμένοι από τις πολύ αραιές εμφανίσεις.

Με μόλις πέντε ματς σε σχεδόν 2,5 μήνες, οι Θεσσαλονικείς ήταν πάντοτε πίσω στο σκορ από μία Λάρισα που τονώθηκε χάρη στα νέα της αποκτήματα.

Οι γηπεδούχοι, βέβαια, δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να παγιώσουν διαφορά ασφαλείας, με αποτέλεσμα ο Άρης να παραμένει στο κόλπο.

Στο 01:38 πριν από το φινάλε, ο Άντονι Κάουαν Τζούνιορ έβαλε για πρώτη φορά τους “κίτρινους” σε θέση οδηγού (77-79), όμως οι Στέφαν Μούντι και Νώντας Παπαντωνίου απάντησαν (82-79).

Ο Μούντι πήγε στη γραμμή των βολών στα 3”, ευστόχησε και έγραψε το 84-81.

Ο Άρης είχε μια τελευταία ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όμως ο Καμάρας έχασε τρίποντο, ο Τζέιμς Κέλι πήρε το ριμπάουντ, αλλά αστόχησε με τη σειρά του σε λέι-απ.

Πρωταγωνιστής του ματς ο αλάνθαστος Ουσμάν Κρουμπάλι με 20 πόντους (5/5δ., 2/2τρ., 4/4β.) και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 14 και ο Μούντι με 13 πόντους ήταν πολύτιμοι.

Στον αντίποδα, ο Κόουαν και ο Χάνλαν με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ήταν χρήσιμοι, αλλά όχι αρκετοί για να έρθει το “διπλό”, τη στιγμή που ο Κέλι έβαλε 12 πόντους και πήρε τον τρομερό αριθμό των 16 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81