Πατώντας το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πέρασε σαν… σίφουνας με 101-70 από τη Λάρισα, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Σε βαρύ κλίμα, από την απώλεια του Στέφαν Γέλοβατς την Κυριακή, πριν από το τζάμπολ του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον 32χρονο Σέρβο, αλλά και για τους Κωσταλά, Καρβέλα που έφυγαν από τη ζωή τις προηγούμενες ημέρες.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε τον Κώστα Παπανικολάου, ξεκίνησε βασικό τον Κουίνσι Έισι (0π. σε 17:41) στο “4” και τον Σάσα Βεζένκοφ στο “3”, όμως ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ φορτώθηκε με 3 φάουλ μετά από 4:21 λεπτά συμμετοχής και έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο για να βρει ρυθμό.

Επίσης, ο Μουσταφά Φαλ υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε από τον αγώνα.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 7-1 και η Λάρισα έπεσε στο 1-7.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, το παιχνίδι στη Λάρισα ήταν μια καλή “πρόβα” για τον δύσκολο αγώνα που ακολουθεί την Πέμπτη (09/12) με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Λάρισα είχε μόνο τρεις διαθέσιμους ξένους (Γκριν, Χάντσον, Κρουμπάλι) και άντεξε για ένα ημίχρονο.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 11 πόντους (31-42) για να ολοκληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο με 35-42.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι τους 26 πόντους, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν μέχρι το +36 (63-99), για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με 70-101.

Κορυφαίοι των νικητών, που είχαν 17/32 τρίποντα, ήταν οι Ντόρσεϊ (20π.), Βεζένκοφ (17π.), Λαρεντζάκης (14π.), και Ζαν-Σαρλ (10π., 8ρ.).

Πρώτος σκόρερ της Λάρισας ήταν ο Γκριν με 20 πόντους, ο Χάντσον είχε 16 και ο Καράμπελας 13.

Η 9η στροφή της Stoiximan Basket League, ολοκληρώνεται την Τρίτη (07/12, 19:30) με τον αγώνα Παναθηναϊκός-Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101