Λάρισα-Παναθηναϊκός Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 98-89 τη Λάρισα, στο κλειστό γυμναστήριο Νεάπολης, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι “πράσινοι” ανέβηκαν στο 10-1 και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Πρωταθλήματος, ενώ η Λάρισα έπεσε στο 3-9 και έμεινε στην τελευταία θέση μαζί με το Μεσολόγγι.

Κάτας

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφτασε εύκολα στη 10η νίκη της στο Πρωτάθλημα, πριν τους δύσκολους αγώνες της νέας “διαβολοβδομάδας” της EuroLeague, κόντρα σε Ρεάλ Μαδρίτης (εκτός, 27/1, 22:00) και Βαλένθια (εντός, 29/1, 21:00).

Οι τραυματίες Ιωάννης Παπαπέτρου και Γιώργος Παπαγιάννης δεν αγωνίστηκαν ούτε στο σημερινό ματς για να προφυλαχθούν ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Λάρισα-Παναθηναϊκός

Η Λάρισα ξεκίνησε πολύ επιθετικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 19-13, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 25-23.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα επιμέρους 10-2, προηγήθηκε με 27-33, έφτασε τη διαφορά μέχρι το +12 (42-54), όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το… εύθραυστο 49-56, με buzzer beater δίποντο του Μποχωρίδη.

Λάρισα-Παναθηναϊκός Μακ

Ο Κάτας είχε χρησιμοποιήσει και τους 12 παίκτες του από τη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας λύσεις από τον Βουγιούκα, ενώ ο Φόστερ… ξεμπλόκαρε στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, Τζέιμς Γουεμπ και Τζέρι Σμιθ οδηγούσαν επιθετικά με 15 και 10 πόντους, αντίστοιχα, στο πρώτο ημίχρονο.

Λάρισα-Παναθηναϊκός Σμιθ

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεφύγει ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο (66-74), παρά την ευστοχία του στις βολές (19/20) και στα τρίποντα (11/22), αφού η Λάρισα συνέχισε να παλεύει και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με τον Μπράντον Ρας.

Οι “πράσινοι” κατάφεραν να ξεφύγουν με 75-90 στα μέσα της τελευταίας περιόδου και κάπου εκεί κρίθηκε ο τελικός νικητής.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Νέντοβιτς (16π. με 4/4 τρίποντα, 5ασ.), Μήτογλου (16π., 6ρ., 3ασ.), Μποχωρίδης (12π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ρας (23π.), Σμιθ (18π.), Γουέμπ (17π.) και Γκόρντον (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98

Ρεάλ Μαδρίτης – Ανδόρα 86-79: Αγχωτική νίκη πριν τον Παναθηναϊκό

Μήτογλου: Τα κατορθώματα του MVP της εβδομάδας στην EuroLeague (vid)