Τάισον Κάρτερ

Με κορυφαίο τον Τάισον Κάρτερ (31π.) που υπέγραψε στη Ζενίτ, το Λαύριο (5-6) επικράτησε με 87-71 του Ηρακλή (3-7), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προερχόταν από πέντε διαδοχικές ήττες στο Πρωτάθλημα και επτά συνολικά, αλλά έφτασε στη νίκη κόντρα στον Ηρακλή, που είχε δύο σερί νίκες.

Αυτό ήταν ένα από τα τελευταία παιχνίδια του Τάισον Κάρτερ με τη φανέλα του Λαυρίου, αφού ο εκρηκτικός γκαρντ υπέγραψε στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και θα κάνει το μεγάλο… άλμα στη EuroLeague, αλλά και στις αποδοχές του (από τα 70.000 στις 300.000 ευρώ)!

Ο Κάρτερ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 κερδισμένα φάουλ!

Το Λαύριο είχε το προβάδισμα σχεδόν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (μετά το αρχικό 0-2 του Ηρακλή), προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 9 πόντων (26-17) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-36, με buzzer-beater τρίποντο του Κάρτερ.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (53-39), όμως ο “Γηραιός” μείωσε στους 10 στο τέλος του δεκαλέπτου (60-50) και διατήρησε κάποιες ελπίδες.

Ο Κάρτερ συνέχισε να βομβαρδίζει το καλάθι του Ηρακλή, η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (74-59) και το Λαύριο έφτασε σε μια άνετη νίκη, πριν υποδεχθεί τη Μάλαγα του Κατσικάρη (21/12, 19:30) στον “τελικό” του στο BCL, με τον Κάρτερ στη σύνθεσή του.

Το Λαύριο τελείωσε τον αγώνα με 16/35 τρίποντα, ενώ ο Τέρανς Φέργκιουσον πέτυχε 5 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-36, 60-50, 87-71