“Τα χρειάστηκε” στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός το βράδι της Κυριακής, καθώς νίκησε με 86-84 με καλάθι του Πάρις Λι, 6 δέκατα πριν από τη λήξη!

Οι “πράσινοι” προβλημάτισαν ξανά στον αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Basket League και νίκησαν χάρη στις προσπάθειες του Γιώργου Παπαγιάννη (14π.) ειδικά στην τελευταία περίοδο, στα τρίποντα του Μπέικον (18π. με 6/9) και στο τέλος, με την πρωτοβουλία του Λι (22π., 7 ασίστ).

Οι αρκετές απουσίες, δεν συνιστούν δικαιολογία για αυτόν τον Παναθηναϊκό (11-2) σε τέτοιου είδους αγώνα.

Ο Ράντονιτς δεν είχε τους τραυματίες Γουόλτερς, Μαντζούκα, Μποχωρίδη, ο Γκριγκόνις δεν έχει δηλωθεί στην Basket League κι ενώ ο Σαμοντούροβ και Αβδάλας ήταν στο Μόναχο με τους Έφηβους για το ANGT.

Το Λαύριο (2-11) έπαιξε πάνω από το μέσο όρο της σεζόν του, είναι προφανές ότι στο Β’ γύρο θα είναι άλλη ομάδα και εξάντλησε τις πιθανότητές του για νίκη.

Ο Κόουλ πέτυχε 21 πόντους, ο Φλαγκ άλλους 20, 17 είχε ο Λάγκερβαϊν και 11 ο Κουζέλογλου για τους γηπεδούχους.

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Πάρις Λι:

Με τον Σάβιον Φλαγκ να παίρνει την πλειονότητα των πρώτων επιθέσεων της ομάδας του το Λαύριο επέβαλε το δικό του ρυθμό στο παιχνίδι και πήρε νωρίς-νωρίς προβάδισμα.

Με γρήγορη πρώτη πάσα, χτύπησε πολλές φορές την αργή και ενδεχομένως ανυποψίαστη άμυνα του Παναθηναϊκού που δεν είχε καλή επιστροφή κι έβλεπε ειδικά τους Αμερικανούς του Λαυρίου να φτάνουν στο ένα εύκολο καλάθι πίσω από το άλλο.

Η ομάδα του Σερέλη προηγήθηκε 18-11 μετά από 7 λεπτά αγώνα και 25-15, 42 δεύτερα πριν τελειώσει η Α’ περίοδος με 25-18.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/11 δίποντα, σε δείγμα της αδυναμίας των φιλοξενούμενων στην άμυνα, ή ακόμα και στη διάθεση να σταματούν έστω με φάουλ τον αντίπαλό τους.

Ο Ιωσήφ Κολοβέρος έδωσε τη δική του πνοή στο Λαύριο με σωστές αποφάσεις την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με τον Πονίτκα να κυκλοφορήσει την μπάλα, αφού ο Λι ήταν επιπόλαιος στο πρώτο δεκάλεπτο κι έκανε τρία λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αμερικανός γκαρντ πήρε επιθέσεις, πέτυχε 10 πόντους κι ο Παναθηναϊκός έφερε στα ίσια τον αγώνα, δίχως να ‘χει καλύψει όμως τις χτυπητές του αδυναμίες.

Αυτήν τη φορά το πρόβλημα στην άμυνα ήταν ο Κόουλ, που πέτυχε 12 πόντους για τους γηπεδούχους στη Β’ περίοδο και τους κράτησε μπροστά στο σκορ, 42-39.

Μάταια θα περίμενε κανείς από τον Παναθηναϊκό να αλλάξει αγωνιστική συμπεριφορά στην τρίτη περίοδο κι ειδικά στο αμυντικό κομμάτι.

Φλαγκ, Κόουλ, Λάγκερβαϊν με τη συνδρομή του Κουζέλογλου, έβρισκαν πολύ εύκολα σκορ.

Είναι ενδεικτικό πως στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν 8/8 δίποντα.

Ο Λι με τον Πονίτκα κράτησαν την ομάδα τους και κυρίως τη βοήθησαν να γυρίσει από το -7 (58-51) στο 67-67 των 30′, έχοντας από 10 πόντους ο καθένας σε αυτό το δεκάλεπτο.

Με 8:41 για το τέλος του αγώνα, κι έχοντας μπει πια στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του προβάδισμα μετά το 6-7, με 74-70 χάρη σε δύο συνεχόμενα φόλοου του Γιώργου Παπαγιάννη.

H άμυνα του Παναθηναϊκύ και ορισμένες κακές επιλογές των γηπεδούχων, τους κράτησαν χαμηλά στο σκορ στο πρώτο μισό του Δ’ 10λέπτου και συγκεκριμένα σε μόλις 3 πόντους σε σχεδόν 4 λεπτά.

Ο Παπαγιάννης έδειχνε να παλεύει μονος του. Με τρίτο επιθετικό ριμπάουντ, έκανε το προσωπικό 6-0 σερί για το 76-70 του Παναθηναϊκού που άρχισε να αποκτά πλέον τον έλεγχο του αγώνα και να κερδίζει σε ηρεμία.

Ο ίδιος έκανε το 78-75 σε φάση που ο Σερέλης δέχτηκε τεχνική ποινή επειδή δεν υποδείχτηκαν τα βήματα, αλλα το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι.

Το Λαύριο δεν εγκατέλειψε την προσπάθειά του, ο Λάγκερβαϊν ήταν πολύ δραστήριος και έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 79-78, πριν απαντήσει ο Μπέικον που όλο το βράδι έπαιζε… “ρολόϊ” από τα 6,75 και σε εκείνο το σημείο είχε 5/7.

Ο ίδιος με το έκτο του τρίποντο έδειξε να καθαρίζει το παιχνίοδι για το 84-79 ένα λεπτό πια, πριν από τη λήξη, πριν δεχτεί τεχνική ποινή ο Ντέγιαν Ράντονιτς επειδή δεν κυλούσε το χρονόμετρο στην επίθεση των γηπεδούχων.

Ο Φλαγκ υπέστη διάστρεμμα στο αριστερό του πόδι σε διείσδυσή του στα 58” κι ενώ κέρδισε φάουλ από τον Πονίτκα, σε φάση που οι “πράσινοι” ζήτησαν επιθετικό.

Ο Μάρτιν μείωσε με τις βολές που είχε κερδίσει ο Φλαγκ, στο 82-84, ο Παναθηναϊκός έχασε τρίποντο με τον Γουίλιαμς και το Λαύριο κέρδισε ένα επιθετικό ριμπάουντ για να ανανεώσει τις ευκαιρίες ισοφάρισης. Στα 8” ο Μάρτιν πήγε πάλι στις βολές για να κάνει το 84-84.

Το Λαύριο είχε να δώσει ένα φάουλ, δεν το έκανε στον Λι που πήρε την μπάλα στην επαναφορά και ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το 86-84 με drive κι αριστερό λέι απ.

Απέμειναν 6 δέκατα του δευτερολέπτου για το Λαύριο, η επαναφορά είχε back door πάσα στον Λάγκερβαϊν, αλλά ο Λι πρόλαβε να πάει πρώτος στην μπάλα κι οι γηπεδούχοι δεν έκαναν σουτ, στον ούτως ή άλλως, απειροελάχιστο χρόνο που ‘χαν στη διάθεσή τους.

Tα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86