Το Λαύριο των “θαυμάτων” δεν αρκέστηκε στην παρουσία του στους τελικούς της Stoiximan Basket League, αλλά το Σάββατο (5/6) τους έδωσε μια άγρια ομορφιά κερδίζοντας στην παράταση τον Παναθηναϊκό με 94-89!

Γερομιχαλός (14π. με 100%), Μουράτος (19π.), Κάρτερ (20π.) κράτησαν όρθιο το Λαύριο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά ο Κόζι στην παράταση (με 7 από τους 12 πόντους του) και ο Ντιαλό από την τέταρτη περίοδο και μετά (με 11 από τους 12 πόντους του) χάρισαν στην ομάδα του Σερέλη τη δεύτερη φετινή νίκη επί του Παναθηναϊκού μετά το 92-82 της κανονικής περιόδου και το 1-1 στους τελικούς!
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10 πόντους στα τέλη της τρίτης περιόδου, όμως υστέρησε αμυντικά, έκανε κακές επιλογές στο τέλος, ο αγώνας πήγε με 81-81 στην παράταση κι εκεί η ομάδα του Κάτας έκλεισε με κακή εικόνα!
Η εξέλιξη του αγώνα
Σε αντίθεση με τον πρώτο τελικό, το Λαύριο έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα!
Το ‘χε υποσχεθεί άλλωστε ο Χρήστος Σερέλης ότι στον δεύτερο τελικό θα είναι καλύτερο.
Και μπήκε στο παρκέ… πολύ καλύτερο και από τον Παναθηναϊκό αφού προηγήθηκε με 16-5 και 20-8 με τον Γερομιχαλό (9π.) και τον Μουράτο (7π.) να να το οδηγούν στο 28-18 της α’ περιόδου και το 30-20 με 1,5 λεπτό στη β’ περίοδο.
Ο Παναθηναϊκός ήταν νευρικός, άστοχος, με πολλά λάθη, 7 στην πρώτη περίοδο, αλλά ο Τι Τζέι Μπρέι με τον Μήτογλου τον έβγαλαν από τη δύσκολη θέση.
Ο πολύ σοβαρός και αφοσιωμένος στα καθήκοντά του Μήτογλου, σάρωνε στα ριμπάουντ, ενώ ο Μπρέι άρχισε να δίνει στην ομάδα του Κάτας το τρίποντο που της έλειψε για 13 λεπτά ώστε να ανοίξει και την αντίπαλη ρακέτα! Με 3/5 (ενώ οι συμπαίκτες του είχαν 0/8 στο 20άλεπτο) έφτασε γρήγορα στους 11 πόντους και το 30-20 του 11:30 έγινε σε 3 λεπτά 30-31.
Η σταθερότητα του Ντέιβις και η άνοδος του Κάρτερ που μετά τους 0 πόντους στον πρώτο τελικό, ήταν ξανά ο γνωστός σκόρερ που μάθαμε φέτος, έφεραν την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο προβάδισμα, 41-40 στο ημίχρονο.
Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο, όπου μάλιστα προηγήθηκαν και με 10 πόντους, 61-51 (πριν τελειώσει 63-56) χάρη στην άμυνά τους και την υπεροχή τους στο ριμπάουντ.
Ο Μπρέι είχε φτάσει ήδη στους 16 πόντους με 4/6 στο 46-43 κι ο Παπαγιάννης μπήκε στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού.
Δείτε στο παρακάτω video τις λύσεις που έδωσε ο Τι Τζέι Μπρέι:
Ο Κάρτερ με τον Μουράτο κρατούσαν στη σχετική απόσταση το Λαύριο, αλλά δεν αρκούσαν.
Ο Ντιαλό του ενός πόντου σε 30 λεπτά με 0/7 σουτ, πέτυχε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα με 7:51 για τη λήξη μειώνοντας 66-68 και ο Γερομιχαλός έδωσε προβάδισμα με 69-68 στην ομάδα του με 6:38!
Πλέον το ντέρμπι ξανάρχισε με την άμυνα της ομάδας του Σερέλη να έχει κάνει καλή δουλειά και να οδηγεί και σε λάθη εκείνη του Κάτας.
Ο Ντιαλό κράτησε την ομάδα του μέχρι τέλους, απέναντι στο προσωπικό ρεσιτάλ του Χεζόνια που είχε 9 πόντους στη Δ’ περίοδο.
Κι όταν οι πράσινοι προηγήθηκαν 81-78 ο Κάρτερ στα 8 δεύτερα ισοφάρισε 81-81 κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση, αφού ο Χεζόνια αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια!
Στο επιπλέον πεντάλεπτο, μίλησε ο Γκλεν Κόζι!
Αν κι είχε 5 πόντους στο 40άλεπτο με 1/7 σουτ, πέτυχε 7 πόντους και με την άμυνά του, το Λαύριο πήρε μικρό προβάδισμα που κράτησε έως το τέλος με 94-89.
Ο Παναθηναϊκός έκανε κακές επιλογές στην παράταση, έμοιαζε εγκλωβισμένος, οι συμπαίκτες του ξέχασαν τον Μπρέι που είχε ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο κι η ήττα ήλθε φυσιολογικά!
Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.α.) 94-89 (παρ.)