Στο γνώριμο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε το Λαύριο MEGABOLT το Σάββατο (30/01) που νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 84-77 στη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ήταν η ένατη νίκη του Λαυρίου, στα δέκα τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα, καθώς είχε μεσολαβήσει η ήττα στην Πάτρα από τον Προμηθέα.

Όπως οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν έδειξαν επηρεασμένοι, ίσα-ίσα που είχαν δίψα, πείσμα και κυρίως, καθαρό μυαλό στο τέλος για να κερδίσουν τον αντίπαλό τους.

Αντίθετα με τον ΠΑΟΚ, που ενώ επέστρεψε από το -14, έκανε λάθος επιλογές στο φινάλε, όταν το σκορ ήταν στο 79-77 με 2:24 για το τέλος.

Ο Κόζι είχε 4/4 βολές, η συνεργασία Λοβ-Κονατέ δεν βγήκε και ουσιαστικά τελείωσε ο αγώνας για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Βέβαια ο ΠΑΟΚ έκανε παράπονα για τις βολές του Λαυρίου στον αγώνα, 37 συνολικά, 18 στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 31-17 στις αρχές της β’ περιόδου αλλά ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά. Αφού το ημίχρονο έκλεισε με 44-37, ο Σάγκαμπα Κονατέ (17π., 8 ριμπ.) στην αρχή και μετά ο Ζερμέιν Λοβ (20π.) με τα δύο τρίποντα του Μπιτς έφεραν τον αγώνα στα ίσια.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 63-62 με καλάθι του Καμπερίδη στις αρχές της τελευταίας περιόδου και το ντέρμπι κράτησε μέχρι τέλους.

Ο Ντιαλό πέτυχε 17 πόντους για τους νικητές και ο Κόζι 16, 11 εξ αυτών στην τελευταία περίοδο.

Άλλους 11 πόντους για τους νικητές είχε ο Κάρτερ, ενώ ο Βασίλης Μουράτος έβγαλε τον αγώνα με double double από 10 πόντους-12 ασίστ!

Το Λαύριο είχε 23 τελικές πάσες για μόλις 10 λάθη, ενώ ο ΠΑΟΚ 12 για 13.

Ο Γκρίφιν πέτυχε 14 πόντους για τον ΠΑΟΚ που είχε μόλις 6/17 τρίποντα, ενώ το Λαύριο είχε 11/27.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77