Ασταμάτητο το Λαύριο, νίκησε την Κυριακή με 88-71 το Περιστέρι και πέτυχε τη 13η νίκη στους 14 τελευταίους αγώνες του.

Η ομάδα-θαύμα του Χρήστου Σερέλη, είναι στη δεύτερη θέση της κατάταξης της Stoiximan Basket League, 1η όμως αν λάβουμε υπόψην τους βαθμούς σε μια μαγική σεζόν!

Η εκπληκτική ομάδα του Λαυρίου παρέδωσε πάλι μαθήματα μπάσκετ, απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι, το οποίο για 35 λεπτά χτυπούσε τη νίκη.

Απλά με αυτήν την ομάδα που έχουν φτιάξει στο Λαύριο, ποτέ δεν ξέρεις από που και από ποιον θα σου έρθει!

Όλοι σουτάρουν, όλοι παίζουν πλάτη και πρόσωπο στο καλάθι, η ομάδα, οι παίκτες, έχουν τεράστιο κίνητρο, σε κάθε αγώνα, σε κάθε φάση!

Ο ενθουσιασμός αλλά και η προσήλωσή τους στο πλάνο ξεχειλίζει!

Δεν έχει σημασία που θα φτάσει φέτος το Λαύριο, έχει σημασία ότι έχει φτιάξει ένα καταπληκτικό σύνολο και παίζει ένα μπάσκετ που σε όλους (μας) αρέσει να βλέπουμε!

Στον αγώνα της Κυριακής με το Περιστέρι, έδωσε μια ακόμα παράσταση!

Είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, και σε αυτούς δεν ήταν ο Κάρτερ!

Είχε 15/28 τρίποντα, με τον Βασίλη Μουράτο να έχει 5/9 και να τελειώνει το ματς με 17 πόντους και 9 ασίστ σε άλλη μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση!

Είχε τον Ντιαλό που τα κάνει όλα με 14 πόντους, παίκτη κλειδί τον Σάβατζ που πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του στην τελευταία περίοδο, αλλά σημασία δεν έχουν τα ονόματα, αλλά η ομάδα!

Αυτή που παίζει με έναν τόσο ωραίο τρόπο σε όλη τη διάρκεια, κάθε αγώνα, που τρέχει, πιέζει, σουτάρει καλά από κοντά, από μακριά και όποτε χρειαστεί βρίσκει έναν πρωταγωνιστή να βγάζει το φίδι από την τρύπα!

Mια ομάδα που τελείωσε με 26 ασίστ και μόλις 9 λάθη, παρά το γρήγορο τέμπο της, την αναζήτηση, σε πολλές περιπτώσεις του αιφνιδιασμού ή του σκορ στο transition.

Το Λαύριο προηγήθηκε 29-19 στην αρχή της β΄περιόδου και μολονότι το Περιστέρι απάντησε με 0-12, (29-31) βρήκε τρόπο να αντιδράσει και να προσπεράσει με οκτώ στο ημίχρονο 44-36 χάρη στον Ντιαλό!

Κι όλα αυτά, ενώ έφυγαν από το παρκέ με προβλήματα τραυματισμών, Κάρτερ και Ντέιβις!

Δείτε δείγματα της υπεροχής του Λαυρίου με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου

Στην τρίτη περίοδο, το Λαύριο έβγαλε νέους πρωταγωνιστές, όπως τον Γκλεν Κόζι και είχε 5/5 τρίποντα!

Προηγήθηκε με 68-63, ενώ είχε βρεθεί πίσω 57-60 από τα τρίποντα του Πέτεγουεϊ.

Η άμυνά του δε, στην τελευταία περίοδο, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα!

Κράτησε το Περιστέρι των 28 πόντων στη Γ’ περίοδο, σε μόλις οκτώ πόντους στη Δ’ και με τον Σάβατζ να έχει τρία σενεχόμενα τρίποντα και 11 από τους 13 πόντους του σε αυτό το διάστημα, πανηγύρισε μια ακόμα νίκη και μάλιστα με μεγάλη διαφορά!

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71