Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε το break στον πρώτο ημιτελικό των playoffs της Stoiximan Basket League νικώντας στο Λαύριο με 86-79.

Με κορυφαίο τον Τζιαν Κλαβέλ (28π.) και καθοριστικό στο δεύτερο ημίχρονο τον Δημήτρη Αγραβάνη (19π.) η ομάδα του Μάκη Γιατρά νίκησε για δεύτερη φορά φέτος το Λαύριο και το υποχρέωσε στην πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα!

Ο Προμηθέας, ήταν μαζί με τον Παναθηναϊκό οι μόνες ομάδες που νίκησαν φέτος το Λαύριο στο απίθανο 19/21 που έκανε μέχρι τα ημιτελικά!

allstarbasket.grΗ συμβολή των Αγκμπελίζ-Φορντ ήταν καθοριστική για τον Προμηθέα σε μια βραδιά που δεν έπαιζε ο Τζεράι Γκραντ λόγω τραυματισμού!

Το Λαύριο είδε τον Κάρτερ να αφυπνίζεται μετά τη μέτρια σειρά με τον Κολοσσό, αλλά ήταν άστοχο από μακριά και έτσι δεν απέδωσαν καρπούς τα 17 επιθετικά του ριμπάουντ!

Με ηγέτη τον Τζιαν Κλαβέλ, ο Προμηθέας είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο μισό του αγώνα. Ο Πορτορικανός γκαρντ, είναι σε κάθε αγώνα και καλύτερος, έχει σουτ, έχει drive κι ανέλαβε να οδηγήσει την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Άρχισε με 2/2 τρίποντα, με τον Προμηθέα να προηγείται 19-14 στο δεκάλεπτο και συνέχισε καυτός έχοντας στο ημίχρονο 19 πόντους από 5/5 βολές, 1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα!

Ο Προμηθέας ήταν στο 42-36 στο ημίχρονο, με τη συνδρομή και των Δημήτρη Αγραβάνη-Ντάνι Αγκμπελίζ που στο δεύτερο μισό είχαν ακόμα μεγαλύτερη συνεισφορά. Το Λαύριο ήταν άστοχο από μακριά, δεν μπόρεσε να χτυπήσει στη ρακέτα όσο επιθυμούσε, λόγω και της απουσίας του Τζεράι Γκραντ, παρά τη θετική παρουσία του Ανοσίκε.

Είχε όμως σε καλή βραδιά τον Τάισον Κάρτερ που δεν είχε φανεί ιδιαίτερα στα προημιτελικά με τον Κολοσσό, όπως και τον Γερομιχαλό  που ήταν ουσιαστικός και πολύτιμος!

Οι παίκτες του Σερέλη συνέχισαν να κερδίζουν κατοχές από επιθετικά ριμπάουντ και για αυτό άρχισαν να παίρνουν σιγά-σιγά τον αέρα του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο. Κι ήταν ένα δεκάλεπτο στο οποίο δεν σκόραρε ο Κλαβέλ, οι Πατρινοί δεν βρήκαν άλλον σκόρερ από την περιφέρεια κι από το υπέρ τους 56-52, βρέθηκαν δύο πίσω, 60-58 στα 30′.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου όμως, Αγκμπελίζ και Κλαβέλ ώθησαν τους φιλοξενούμενους σε 9-1 ξεκίνημα (67-61) ενώ κι ο Αγραβάνης με μεγάλα σουτ κράτησε το προβάδισμα.

Ο Γερομιχαλός με τον Κόζι βοήθησαν τους γηπεδούχους να μειώσουν πάλι στο καλάθι, 73-75 με 2:10 για το τέλος.

Ήταν ένα διάστημα στο οποίο ο Προμηθέας έχασε με 5 φάουλ τον Αγκμπελίζ, αλλά ο Κουίνσι Φορντ ήταν η ευχάριστη έκπληξη των Πατρινών. Ενώ στάθηκε καλά σε όλο το ματς, έβαλε και ένα μεγάλο τρίποντο για το 78-73 με 1:51 για τη λήξη!

Ήταν αποφασιστικής σημασίας σουτ καθώς στη συνέχεια ο Προμηθέας έφτασε στο 83-75 με 24 δεύτερα, μετά από άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων.

Πήρε έτσι τη νίκη με 86-79 και σε δύο 24ωρα θα διεξαχθεί το δεύτερο παιχνίδι, στην Πάτρα.

GAME 5 εάν χρειαστεί 29/5 (20:00) Λαύριο Megabolt-Προμηθέας Πάτρας

Λαύριο-Προμηθέας Πάτρας: Ζεστός ο Τζιαν Κλαβέλ με 19 πόντους στο ημίχρονο (video)

Λαύριο-Προμηθέας Πάτρας: Δεν παίζει ο Τζεράι Γκραντ