Τέλος στο σερί τεσσάρων ηττών έβαλε τη Μ.Τετάρτη το Λαύριο που νίκησε με 90-82 τον  Προμηθέα Πάτρας στην 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Μάκης Γιατράς έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Προμηθέα, όμως οι απουσίες ήταν σημαντικές για μια ακόμα φορά για τους Πατρινούς.

Αυτήν τη φορά δεν μπορούσε να αγωνιστεί ο Δημήτρης Αγραβάνης, ενώ εκτός, ήταν πάλι οι Ρογκαβόπουλος, Χαντ, Γκίκας.

Κι αυτή η διαφορά φάνηκε πολύ στην τελευταία περίοδο, όπου μετά από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, με τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος των πρώτων 30 λεπτών, όλα άλλαξαν.

Το Λαύριο έκανε επιμέρους 30-19, με τους Μουράτο, Βον, Νικολαΐδη και Σάβατζ να ξεχωρίζουν. Έφτασε έτσι το ρεκόρ του στο 8-14 κι ενώ ο Προμηθέας έπεσε στο 11-9 με την τέταρτη σερί του ήττα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με παίκτη-έκπληξη τον Γιώργο Τανούλη (10π. από νωρίς) ο Προμηθέας Πάτρας προηγήθηκε 25-21 στην Α’ περίοδο, με τις δύο ομάδες, να αρχίζουν αρκετά εύστοχες το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με αιχμή, πρώτα τον Βον, αλλά και τον Μουράτο με τον Νικολαΐδη για να ξεφύγουν 35-28. Ήταν ένα διάστημα που οι Πατρινοί έχασαν τη συγκέντρωσή τους, έκαναν λάθη, αλλά με τον Φράνκαμπ και τον Γιάννη Αγραβάνη, συμμάζεψαν κάπως τον αγώνα.

Πήραν πάλι το προβάδισμα 41-38 πριν κλείσει το ημίχρονο 45-45.

Οι λάθος επιλογές των γηπεδούχων κι η καλύτερη άμυνα της ομάδας του Γιατρά, τη βοήθησε να κάνει ένα 11-0 σερί σε διάστημα 4 λεπτών στην τρίτη περίοδο. Κι από το εις βάρος της 52-47, να προηγηθεί 58-52 με 2:35 για τα 30′ με τον Μιχάιλο Άντριτς “πρώτο βιολί”.

Η ομάδα του Καμπερίδη αφυπνίστηκε, με αιχμή τα επιθετικά της ριμπάουντ (7 στη Γ’ περίοδο) έφερε τον αγώνα στα ίσια (60-60), πριν ο Σίμπσον κάνει το 63-60 με buzzer beater.

Στην τελευταία περίοδο όμως το Λαύριο μεταμορφώθηκε, άρχισε να μετρά και η κόπωση σε παίκτες όπως ο Φράνκαμπ, ο Άντριτς και ο Σίμπσον που έπαιξαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Πρώτα η αστοχία, μετά οι λάθος επιλογές, έφεραν σε δύσκολη θέση τους φιλοξενούμενους, την ώρα που με τα δύο γκαρντ, Μουράτο και Νικολαΐδη, το Λαύριο πλέον έλεγχε την κατάσταση.

Στο τέλος, οι ομάδες πάλεψαν για τη διαφορά, αφού στον Α’ γύρο ο Προμηθέας είχε νικήσει με 79-71, με το Λαύριο να νικά επίσης με οκτώ πόντους, 90-82.

Οι πιθανότητες ισοβαθμίας τους πάντως, είναι ελάχιστες.

-Ο Βασίλης Μουράτος είχε 17 πόντους-11 ασίστ, ο Ρασάντ Βον 21 πόντους, ο Νικολαΐδης 17 πόντους και ο Τζάρεντ Σάβαρζ 11 πόντους, με 13 ριμπάουντ. Ο κακλαμανάκης πρόσθεσε 11 για τους νικητές.

-Για τον Προμηθέα ο Άντριτς πέτυχε 19 πόντους, στους 18 έφτασε ο Φράνκαμπ και τους 12 ο Σίμπσον. Ο Τανούλης τελείωσε με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82