Μετά τη νίκη της επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Μπούντουτσνοστ ήρθε στο ΣΕΦ για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν την ανάλογη σοβαρότητα και πήραν μία εύκολη νίκη με 92-70.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε ανάμεικτες εντυπώσεις τόσο για τους “ερυθρόλευκους” όσο και για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπούντουτσνοστ μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στην αρχή της αναμέτρησης (4-0) αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση άμεσα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (25-20), με τους Μαυροβούνιους να μην δείχνουν ότι δεν θα παλέψουν στη συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός στα μέσα της δεύτερης περιόδου έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, εκείνη τη στιγμή, το +10 (40-30) και αν ήταν πιο εύστοχος από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” θα μπορούσε να προηγείται και με περισσότερο (8/15 βολές).

Το ημίχρονο έφυγε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +7 (44-37), παίζοντας αρκετά καλό και ομαδικό μπάσκετ, καθώς η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μέτρησε 13 ασίστ, έναντι 8 των φιλοξενούμενων.

Ένα άλλο στατιστικό που έδειξε την υπεροχή του Ολυμπιακού στην ανάπαυλα ήταν τα δίποντα που είχε και την υπομονή να επιτίθεται μέσα από τη ρακέτα. Οι “ερυθρόλευκοι” ευστόχησαν σε 15 από τις 26 προσπάθειες που πήραν σε σουτ δύο πόντων.

Με τον Ζακ Λε Ντέι και τον Βασίλη Σπανούλη να έχουν από 9 πόντους ο Ολυμπιακός μπήκε στην επανάληψη με στόχο να κλειδώσει τον αγώνα από νωρίς.

Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 13-0 έκανε το σκορ 57-37 και έδειξε ότι δεν έχει όρεξη για πλάκα, όπως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την προηγούμενη αγωνιστική.

Η Μπούντουτσνοστ επέστρεψε, κατά κάποιο τρόπο, με ένα επιμέρους 10-3 και μείωσε τη διαφορά από τους 20 στους 13 (60-47).

Βέβαια, ο Ζακ Λε Ντέι ήταν σε εξαιρετική μέρα και με 12 δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά και πάλι πάνω από τους 20, στο 72-51.

Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε μία πολύ άνετη νίκη με 92-70 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-4, ενώ η Μπούντουτσνοστ υποχώρησε στο 2-8.

Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Ζακ Λε Ντέι με 28 πόντους (7/8 διπ., 2/3 τριπ., 8/9 βολ., ), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Θετική ήταν και η παρουσία του Βασίλη Σπανούλη με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Για την Μπούντουτσνοστ πολυτιμότερος ήταν ο Νεμάνια Γκόρντιτς με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 76-51, 92-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4, Τολιόπουλος, Σπανούλης 17 (1), Τίμα 5 (1), Μιλουτίνοβ 10 (6 ριμπ.), Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 28 (7/8 διπ., 2/3 τριπ., 8/9 βολ., 8 ριμπ., 1 ασ., 2 κλεψ.).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 12 (2), Ιβάνοβιτς, Σέχοβιτς Σουάντ 5 (1), Ερλ Κλαρκ 15 (1), Μπάροβιτς 6, Κότι Κλαρκ 5, Σέχοβιτς Σιντ, Στάροβλαχ, Γκόρντιντς 14 (2), Όμιτς 8, Πόποβιτς, Νίκολιτς 5.