Η Εθνική ομάδα εμφάνισε δυο πρόσωπα απέναντι στη Λετονία στη Ρίγα και ηττήθηκε (67-57) στο αδιάφορο βαθμολογικά τελευταίο παιχνίδι της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Έπειτα από τη μεγάλη νίκη επί της Σερβίας στα Άνω Λιόσια, η Εθνική μας ήθελε να πετύχει άλλη μια νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς τηες κόστισε το άσχημο πρώτο αλλά και το τρίτο 10λεπτο, όπου συνολικά σ’ αυτά τα δυο πέτυχε μόλις 17 πόντους!

Ο Μανώλης Χατζηδάκης με 9 πόντους και ο Βασίλης Τολιόπουλος με 8 ήταν οι πιο παραγωγικοί από τους διεθνείς, ενώ οι Λειμάνις, Στράουτινς πέτυχαν από 11 πόντους για τη Λετονία και ο Μπέρτανς πρόσθεσε άλλους 10.

Η Εθνική ομάδα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα άστοχη και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Λετονοί «χτίζοντας» μια διαφορά (14-6 στο 7.30’’ και 18-8 στο 10’). Σ’ αυτό το σημείο η απεικόνιση ήταν ξεκάθαρη μέσα από τη χαμένη μάχη των ριμπάουντ (18 έναντι 9 της ελληνικής ομάδας) και της εκνευριστικής αστοχίας (3/17 σουτ εντός παιδιάς, 17.65%)!

Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι σούταραν με 8/19 (42%) και απέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα. Μάλιστα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο (21-9 στο 11.30’’). Το σχήμα με Μωραΐτη-Μουράτο στα γκαρντ και τον Χατζηδάκη στη ρακέτα με τους Μαντζούκα η Χουγκάζ λειτούργησε και προοδευτικά η Εθνική ομάδα βρήκε λύσεις αυξάνοντας την παραγωγικότητα της. Αρχικά «χτύπησε» με συνεργασίες που είχαν αποδέκτη τον Χατζηδάκη στη ρακέτα και άλλοτε τους Μωραΐτη, Μαντζούκα και Μουράτο.

Οι Λετονοί που είχαν βρει ρυθμό από την περιφέρεια (5/11 τρίποντα, 45%) είχαν το «πάνω χέρι» (25-18 στο 13.30’’ και 31-22 στο 16’). Η Εθνική ομάδα αμυντικά έδειχνε να μην είναι συγκεντρωμένη και χαρακτηριστικά στο τάιμ άουτ στο τελευταίο 3λεπτο ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έβαλε δικαιολογημένα τις φωνές, γιατί οι αντίπαλοι είχαν συμπληρώσει τα πέντε φάουλ ενώ η Ελλάδα είναι μηδέν!

Η πίεση στην άμυνα και δυο τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου έφεραν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σε… απόσταση βολής (33-30 στο 19’) και ο Νίκος Χουγκάζ κολλημένος στο παρκέ έβαλε το καλάθι του αγώνα στο τέλος του πρώτου μέρους μειώνοντας κι άλλο (33-32 στο 20’) τη διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ομάδα εμφάνισε τις… παθογένειες του πρώτου δεκαλέπτου. Η αστόχια ήταν κυρίαρχο χαρακτηριστικό, γεγονός που επέτρεψε στους Λετονούς να αυξήσουν την διαφορά στο +7 (42-35 στο 25’) και λίγο αργότερα στο +12 (50-38 στο 28.30’’).

Με 2/5 δίποντα και 1/6 τρίποντα στο τρίτο 10λεπτο ως εκείνο το σημείο η Εθνική δεν μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από το 52-41 (στο 30’). Με το επιμέρους 19-9 οι γηπεδούχοι διατήρησαν μια απόσταση ασφαλείας από την ελληνική ομάδα. Οι Λειμάνις και Μπέρτανς ήταν εκείνοι που έδωσαν τις λύσεις για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι.

Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική πλησίασε ξανά σε… απόσταση αναπνοής (54-52 στο 35’), αλλά η αστοχία από την περιφέρεια (7/23 τρίποντα, 30% μέχει εκείνο το σημείο) δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη. Προσπάθησε, ανακάτεψε την τράπουλα, αλλά οι Λετονοί ήταν καλύτεροι επιθετικά και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57.