Μπαρτσελόνα

Μπαρτσελόνα (17-3) και Μπούργκος (15-6) είχαν εύκολο μεσημέρι, καθώς επικράτησαν της Μούρθια (92-63) και της Μανρέσα (101-87) αντίστοιχα, για την 22η αγωνιστική της Liga Endesa.

Οι Καταλανοί δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο, καθώς η Μούρθια εμφανίστηκε άκρως ανταγωνιστική. Μπορεί το πρώτο δεκάλεπτο να έκλεισε στο +9 (20-11) για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν, αλλά και να πάρουν το προβάδισμα (32-34) με τρίποντο του Στρόμπερι (12π.).

Ωστόσο, το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ υπέρ της Μπαρτσελόνα (37-36) και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Μπλαουγκράνα επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους.

Με τον Κάιλ Κούριτς να συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις (15π.) και τον Νίκολα Μίροτιτς να είναι ουσιαστικός (13π.) η Μπάρτσα ανέβασε τη διαφορά πολύ ψηλά (62-45). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη (92-63) και να συνεχίζουν το σερί τους.

Ο Νικ Καλάθης έμεινε στα… ρηχά με 3 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-36, 62-45, 92-63

Τα στατιστικά:

Εύκολη επικράτηση και για τη Μπούργκος, 101-87 την Μανρέσα

Μπούργος

Η Μπούργκος επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε ένα πολύ καλό σημείο, έχοντας πλέον, μία ήττα στα τελευταία 8 παιχνίδια της. Μετά από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο (19-19) οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να βρίσκουν τα πατήματά τους στο παρκέ και με τον ΜακΦάντεν να… πυροβολεί πίσω από την γραμμή των 6.75 μ. (4/7), ανέβασαν πολύ ψηλά τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +18 (30-48).

Η συνέχεια ήταν παρόμοια, καθώς η Μπούργκος δεν έδειξε διατεθειμένη να ρίξει την απόδοσή της. Ο Μπενίτε (20π.) και το Ριβέρο (15π.) συμπλήρωσαν ιδανικά τον ΜακΦάντεν (22π.) και η ομάδα του Πενιαρόγια πήρε μία εύκολη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 15-6.

Τα δεκάλετπα: 19-19, 30-48, 52-76, 87-101