Ρεάλ Κοσέρ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε τα απολύτως απαραίτητα, προκειμένου να ανοίξει το σκορ στη σειρά με τη Μανρέσα, επικρατώντας 93-76.

Ο πρώτος προημιτελικός στην ισπανική πρωτεύουσα ανάμεσα στις δύο ομάδες άρχισε με τους γηπεδούχους να παίρνουν γρήγορα τα ηνία.

Στη δεύτερη περίοδο, η φιναλίστ της EuroLeague ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και την έφτασε ως το 48-27, αποδεικνύοντας ότι μόνο με αυτοχειρία θα χάσει αυτό το παιχνίδι.

Η απόσταση όχι μόνο δεν καλύφθηκε κάτω από το +17 στην τρίτη περίοδο, αντιθέτως ανέβηκε μέχρι το +26, σε ένα χρονικό σημείο που η Ρεάλ πάτησε πολύ το γκάζι.

Το επιμέρους 2-10 της Μανρέσα δεν θα μπορούσε να αλλάξει πολλά, με τη διαφορά να μειώνεται στο +16 και να επανέρχεται γρήγορα σε επίπεδα άνω του +20.

Ο Φαμπιέν Κοσέρ με 17 πόντους-8 ριμπάουντ ηγήθηκε της προσπάθειας των γηπεδούχων, ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε προσέθεσε άλλους 15 πόντους, ενώ οι Σέρχιο Γιουλ και Βενσάν Πουαριέ είχαν από 12π (συν 9 ριμπάουντ ο Γάλλος).

Στον αντίποδα, ο Σιλβέν Φρανσίσκο και ο Τζο Τόμασον σημείωσαν από 12 πόντους για τη Μανρέσα, η οποία δεν έχει άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης στο εντός έδρας ματς του Σαββάτου (28/5, 17:30), προκειμένου να παραμείνει στο κόλπο της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 48-29, 71-49, 93-76