Μπρεογάν-Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα γύρισε από το -22 και με ανατροπή στα τελευταία λεπτά, έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Μπρεογκάν (74-72), εξασφαλίζοντας την πρωτιά της κανονικής περιόδου.

Στην επιστροφή του Κόρι Χίγκινς (8π. και το κρίσιμο καλάθι στο τέλος) μετά από 3 μήνες απουσίας, η Μπρεογκάν πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά στο +22.

Το 37-26 έγινε 48-26, ώσπου το ημίχρονο έκλεισε στο 48-30, δείγμα της κυριαρχίας των γηπεδούχων.

Η διαφορά παρέμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε μπει αποφασισμένη για ανατροπή στην τέταρτη περίοδο.

Με 08:19 να απομένουν, η απόσταση έγινε μονοψήφια (67-59), ενώ στα 05:49 το τρίποντο του Ρόκας Γιοκουμπάιτις την έριξε στο -3.

Η Μπρεογκάν έγραψε το 72-68 στα 03:55 κι έκτοτε δεν ξανασκόραρε. Όπως καταλαβαίνετε, ακόμα και σε μία μέτρια προς κακή βραδιά, η Μπαρτσελόνα δεν είναι ομάδα που χαρίζεται. Συνεπώς, ανέτρεψε τα δεδομένα (72-73 με καλάθι του Χίγκινς στα 43”) και από τη στιγμή που ο Μαχάλμπασιτς αστόχησε σε δίποντο στα 7”, τα πάντα κρίθηκαν.

Ο Άλεξ Αμπρίνες με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα, ο Μπράντον Ντέιβις προσέθεσε 11 (συν 8 ριμπάουντ), ενώ ο Νικ Καλάθης σημείωσε 7 πόντους (1/5δ., 1/3τρ., 2/2β.), πήρε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 22:34.

Σέρχι Κιντέλα, Ρασίντ Μαχάλμπασιτς με 11 πόντους και Ιβάν Κρουθ με 9 πόντους-8 ριμπάουντ, συνέβαλαν τα περισσότερα για την Μπρεογάν.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-30, 66-52, 72-74