Με όπλο την καλή της άμυνα η Μπασκόνια νίκησε την Τετάρτη (2/6) τη Βαλένθια με 76-65 κι ισιοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των προημιτελικών στα playoffs της Liga Endesa!

Η πρόκριση στην τετράδα θα κριθεί πλέον σε τρίτο αγώνα που θα γίνει στην έδρα της Βαλένθια, η οποία είχε νικήσει με 87-86 στον πρώτο αγώνα.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έβαλε τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 26-16 στο δεκάλεπτο και 41-28 μετά από 20 λεπτά αγώνα.

Η Βαλένθια είχε 7/29 τρίποντα κι έκανε 21 λάθη απέναντι στην πίεση των Βάσκων και μόνο ο Κλέμεν Πρέπελιτς είχε διψήφιο αριθμό πόντων, με 20.

Για την Μπασκόνια που έκανε 12 λάθη λιγότερα, ο Ρόκας Γκιεντράιτις πέτυχε 15 πόντους κι από 13 Ντράγκιτς και Πίτερς.

Ο Πιέρια Χένρι (κεντρική φωτογραφία, από τον αγώνα) έδωσε 10 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και πέτυχε 8 πόντους.

Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας της σειράς αγώνας θα γίνει την Παρασκευή 4 Ιουνίου.