Η Ρεάλ Μαδρίτης ζορίστηκε από την Ομπραντόιρο, την Τρίτη, στον αγώνα για τη Liga Endesa, ωστόσο νίκησε με 84-77.

Ήταν η πέμπτη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στο πρωτάθλημα Ισπανίας, σε πέντε αγώνες, κι ήρθε από την άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Ομπραντόιρο προηγήθηκε με 44-40 στη Μαδρίτη στο ημίχρονο, όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, επιστράτευσε την άμυνά της για να γυρίσει τον αγώνα.

Ο Νίκολας Λαπροβίτολα είχε 19 πόντους για τη Ρεάλ Μαδρίτης, 14 πέτυχε ο Ταβάρες, με 9 ριμπάουντ και 4 block, και 13 ο Γκάμπριελ Ντεκ.

Ο Ρόμπερτσον πέτυχε 26 πόντους για τους φιλοξενούμενους και 15 ο Μπελιάουσκας με 5/7 τρίποντα.

Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής για την 5η αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 40-44, 61-54, 84-77

Νωρίτερα, επέστρεψε στις νίκες η Μπαρτσελόνα, 87-60 τη Χιπουσκόα, πριν από το ντέρμπι της Παρασκευής με τη Ρεάλ Μαδρίτης στη Euroleague.