Βαλένθια-Μπαρτσελόνα

Την πρώτη της φετινή εκτός έδρας ήττα στη Liga Endesa γνώρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία έχασε από τη Βαλένθια με 86-76.

Στην εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική, η καταλανική ομάδα λύγισε ξανά από τους “πορτοκαλί”, αφού θυμίζουμε ότι είχε προηγηθεί το 79-87 στις 14 Νοεμβρίου.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 16-11, με τον Νικ Καλάθη να αποδίδει καλά στο ξεκίνημα, σε ένα α’ δεκάλεπτο που τελείωσε στο 21-21.

Χέρι-χέρι βάδιζαν οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ενώ το ίδιο συνέβη και στην τρίτη περίοδο (μέγιστη διαφορά το 49-54).

Η Βαλένθια είχε βελτιωθεί αισθητά στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μετατρέψει το 66-62 σε 73-62, στα 06:32 από τη λήξη.

Αυτό, εν τέλει, ήταν το σημείο κλειδί για την έκβαση της αναμέτρησης, αφού η Μπαρτσελόνα έφτασε μέχρι το 73-67, αλλά όχι παραπέρα.

Ο Κάιλ Κούριτς μείωσε με τρίποντο (82-73) στο 01:29, ωστόσο η Βαλένθια διαφύλαξε με άνεση το υπέρ της προβάδισμα, έχοντας για κορυφαίο στο φινάλε τον Μάικ Τόμπι (έβαλε τους 11 από τους 17 του πόντους στην τέταρτη περίοδο).

Μόλις 34 πόντους στο β’ ημίχρονο σημείωσε η 2η του ισπανικού πρωταθλήματος (δύο ματς λιγότερα από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης του 17-4) που έπεσε στο 15-4.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 14 πόντους, ο Μπράντον Ντέιβις με 13π. και ο Νικ Καλάθης με 9 ασίστ, προσπάθησαν -ανεπιτυχώς- να προσφέρουν δώρο γενεθλίων στον προπονητή τους Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (έκλεισε τα 46).

Στον αντίποδα, η τέταρτη της βαθμολογίας Βαλένθια, η οποία παρέταξε τους Τόμπι (17π., 6ρ.), Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς (16π., 7ρ.), Χασιέλ Ριβέρο (14π.) και Χάιμε Πραντίγια (11π.), ανέβηκε στο 13-7.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-42, 64-61, 86-76