Η Μπανταλόνα προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της Liga Endesa, μετά τη νίκη της με 81-58 επί της Τενερίφης το βράδυ της Τρίτης, με την οποία έκανε το 2-1 στις νίκες.

Στα ημιτελικά των playoffs θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Μπαρτσελόνα, που είχε αποκλείσει με 2-0 νίκες την Γκραν Κανάρια.

Η άμυνα των Καταλανών έκανε τη διαφορά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αφού κράτησε τους νησιώτες της Τενερίφης σε 5 πόντους στην Α’ περίοδο και 22 συνολικά στο ημίχρονο.

Εκεί χτίστηκε η διαφορά την οποία η Μπανταλόνα συντήρησε στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ο αγώνας εξελίχθηκε όπως οι δύο πρώτοι της σειράς, όπου σε κάθε έναν, ο γηπεδούχος επικράτησε με μεγάλη διαφορά.

Πρώτοι σκόρερ της Μπανταλόνα ήταν ο Άντε Τόμιτς, με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, τα 6 επιθετικά, ο Βίβες με 16 πόντους από 5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και ο Φελίθ (κεντρική φωτογραφία) με άλλους 16 πόντους, ενώ ο Πάρα πέτυχε 14.

Για την Τενερίφη που είχε 8/21 δίποντα (!), 9/34 τρίποντα, ο Φινλανδός Σάσου Σαλίν πέτυχε 13 με 4/10 τρίποντα κι από 11, Φιτιπάλντο και Σουλεϊμάνοβιτς.

Ο Κάιλ Γουίλτζερ των 37 πόντων στον δεύτερο αγώνα, έμεινε στους 3, με 0/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 38-22, 60-40, 81-58

Liga Endesa: Η Μπανταλόνα σόκαρε την Τενερίφη με 32άρα!

Με 37 πόντους του Γουίλτζερ η Τενερίφη 103-76 και 1-1 την Μπανταλόνα