Στην Πάτρα και συγκεκριμένα στο “Δ. Τόφαλος”, ο Προμηθέας έκανε το 2 στα 2 στον όμιλο του Basketball Champions League, το βράδυ της Τετάρτης (17/10) και επικράτησε με 79-77 της σλοβενικής Ολίμπια Λιουμπλιάνα.

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Προμηθέα Πάτρας σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε να κάνει το 2/2 στο Basketball Champions League.

Σε ένα κατάμεστο “Δ. Τόφαλος” ο Προμηθέας είχε το καθαρό μυαλό στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ατμόσφαιρα του γηπέδου καταπληκτική, ειδικά μετά την πρωτοβουλία της ΚΑΕ να μοιράσει συλλεκτικές μπλούζες στους φίλους της ομάδας για τον πρώτο εντός έδρας αγώνα στην Πάτρα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς ήταν πολύ άστοχη από την γραμμή των 6,75. Αυτό βέβαια, δεν επηρέασε την ψυχολογία των παικτών του Προμηθέα, μιας και κατάφεραν να κρατήσουν επαφή με το σκορ.

Με πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο Προμηθέας δεν άφησε την Ολίμπια να απομακρυνθεί. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 42-37 υπέρ των Σλοβένων.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Λίποβι κατάφερε να μείνει κοντά στην Ολίμπια και τελικά να πάρει και το προβάδισμα (53-52). Ο Ουκρανός έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους, που ο Προμηθέας έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι από τους φιλοξενούμενους και με τον κόσμο να τους δίνει την απαραίτητη ώθηση κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι παίκτες της Ολίμπια, δεν παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάνουν εύκολα την κατοχή.

Έτσι ο Τόνι Μέιερ έκλεψε την μπάλα στα 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα και τους παίκτες του Μάρτιτς να κάνουν φάουλ στον Μπράουν. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και τελικά έδωσε τη νίκη στον Προμηθέα με 79-77.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν ο Ολεξάντερ Λίποβι, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους. Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Τόνι Μέιερ (15 πόντους), Λεωνίδας Κασελάκης (13 πόντους).

Για την Ολίμπια Λουμπλιάνα οι Ρέινολντς και Λαπόρνικ, σημείωσαν από 17 πόντους έκαστος και έδειξαν να παλεύουν μόνοι τους να πάρουν τον αγώνα για την σλοβένικη ομάδα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 6 (3/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λίποβι 17 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 8 (1), Κασελάκης 13 (2), Μπράουν 11 (2), Γκίκας (0/6 σουτ, 9 ασίστ), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 2, Μέγιερ 15 (3), Έλις 7 (6 ριμπάουντ)

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Μάρτιτς): Ρέινολντς 17 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Τζόουνς 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Λαπορνικ 17 (5/6 τρίποντα), Μπέγκιτς 7, Μέσιτσεκ 8, Μπούμπνιτς, Λάζιτς 2, Σάμανιτς 4, Μπατζίμ 2, Σάνον, Ραντούλοβιτς 6.

Μάκης Γιατράς: “Μπορούμε ακόμα καλύτερα”