Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που απαίτησε 50 λεπτά για την ανάδειξη του νικητή, η Ρεάλ Μαδρίτης  νίκησε με 97-93 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, το βράδυ της Τρίτης (15/12) στη 14η αγωνιστική της Euroieague.

Ανήμερα των 25ων γενεθλίων του, ο Αλμπέρτο Αμπάλδε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς πέτυχε 15 από τους 19 πόντους του στις δύο παρατάσεις για να οδηγήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στην 9η νίκη της!

Καθοριστικά σουτ, σε δύσκολα drives, βολές, παρουσία σε όλα τα κομμάτια του παρκέ, συνέθεσαν το σκηνικό του MVP της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, μόχθησε, αντέδρασε στην τελευταία περίοδο με πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση, ενώ στην κανονική του διάρκεια έμοιαζε να υστερεί!

Στο τέλος δε, της κανονικής διάρκειας, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να έχει πάρει το φάουλ στο μαρκάρισμα του Τέιλορ στον Νέντοβιτς, που προσπάθησε να κερδίσει πλεονέκτημα χώρου για drive, αλλά οι διαιτητές το άφησαν…

Είναι όμως το μαχητικό DNA αυτής της ομάδας που την κράτησε όρθια και της έδωσε μάλιστα διαφορά πέντε πόντων στο ξεκίνημα της παράτασης, 73-68!

Δεν το κράτησε όμως, δεν αρκούσε το πάθος και η μαχητικότητα απέναντι σε μια ομάδα, με τον ίδιο κορμό που έχει δώσει δεκάδες τέτοια παιχνίδια.

Η Ρεάλ είχε το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία, είχε το Know how, ενώ μια τόσο νέα ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός του 2020/21 έψαχνε να το βρει.

H πρώτη παράταση έληξε 79-79 μετά το 68-68 της κανονικής διάρκειας.

Στο τέλος, ο Αμπάλδε πέτυχε τα καθοριστικά καλάθια, αλλά και τις βολές για να αναδειχθεί σε πρόσωπο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να υπερηφανεύεται ότι πάλεψε μέχρις εσχάτων, είναι πολύ πιο νέα ομάδα, όμως αυτή ήταν η πέμπτη εντός έδρας ήττα του σε επτά αγώνες στο ΟΑΚΑ.

Κι η πέμπτη συνεχόμενη από τη Ρεάλ στο ΟΑΚΑ, όπως κι η 11η ανεξαρτήτου έδρας!

Μόλις τρεις ομάδες έχουν χειρότερο ρεκόρ από τον Παναθηναϊκό, που για να προλάβει το “τρένο” πρέπει από τώρα, στα μισά της σεζόν, να αρχίσει τις υπερβάσεις.

Πλην του Νέντοβιτς (27π.), Μπεντίλ (13π.), Παπαγιάνννης (14π.) και Παπαπέτρου (18π.)  ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα.

Για τη Ρεάλ, 20 πόντους πέτυχε ο Ταβάρες με 14 ριμπάουντ, 18 ο Ράντολφ και 12 π Τόμπκινς.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68 (κ.α.) 79-79 (α’ πιαρ.) 93-97 (β’ παρ.)