Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός

Την ήττα με 94-78 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη γνώρισε το βράδυ της Πέμπτης (10/01) ο Ολυμπιακός στη 18η αγωνιστική της Euroleague και υποχώρησε στην πέμπτη θέση.

Παρά την απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοβ ο Ολυμπιακός πάλεψε, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν σε καταπληκτική βραδιά, ειδικά επιθετικά και με τους ψηλούς της, κυρίως Αγιόν και Ράντολφ να εκμεταλλεύονται την απουσία του Σέρβου, πάτησαν καλύτερα στη ρακέτα του Ολυμπιακού ενώ ταυτόχρονα η περιφέρειά τους, σούταρε 13/23 τρίπνοτα!

Ο Ολυμπιακός άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα ευστοχώντας στα έξι πρώτα του σουτ που του έδωσαν προβάδισμα με 13-8 έπειτα από 2:55 αγώνα! Ο Γιώργος Μπόγρης που άρχισε στην πεντάδα έκανε καταπληκτική δουλειά στην επίθεση και με τις ασίστ του Βασίλη Σπανούλη πέτυχε 6 πόντους στα πρώτα 4:37 συμμετοχής του κι έφτασε στους 8 με 4/4 στις αρχές της β’ περιόδου.

Αυτός που ήταν καυτός όμως ήταν ο Σπανούλης που είχε 5 πόντους-3 ασίστ στα πρώτα 2:55 του αγώνα και 7-4 στο δεκάλεπτο όπου είχε παίξει 6:40, αφού έχασε 3:20 λόγω του τραυματισμού του στο δάχτυλο!

Το κακό για τον Ολυμπιακό ήταν πως κι η Ρεάλ Μαδρίτης σούταρε με απίθανα ποσοστά είχε 8/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα στο δεκάλεπτο (28-23) σε ένα ματς με γρήγορο ρυθμό κι υπερβολικά ψηλό σκορ.

Η άνοδος του Γουίλιαμς Γκος (10π. στο ημίχρονο) κράτησε τον Ολυμπιακό στην επίθεση των Πρωταθλητών Ευρώπης κι Ισπανίας στη β’ περίοδο. Μόλις άρχισε να πατά καλύτερα στο παρκέ κι ο ΛεΝτέι ο Ολυμπιακός πλησίασε στο καλάθι (40-38) έπειτα από 14:30 αγώνα.

Η Ρεάλ ξέφυγε μέχρι και με 13, 54-41 για να προλάβει ο Ολυμπιακό να κλείσει το ημίχρονο με 5-0 σερί που πήγε το σκορ του 20λέπτου στο 54-46 για τους Ισπανούς. Οι οποίοι τελείωσαν το ημίχρονο με 14/18 δίποντα, 7/13 τρίποντα!

Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε τους έξι από τους οκτώ πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας τη διαφορά.

Ωστόσο η Ρεάλ ακούμπησε την μπάλα στον Γκουστάβο Αγιόν που πέτυχε τους μισούς από τους 18 πόντους της σε αυτό το δεκάλεπτο παράλληλα με τη δράση του στη δημιουργία καθώς στο ίδιο διάστημα μοίρασε και τέσσερις ασίστ. Ήταν ίσως το κομμάτι του παιχνιδιού που τουλάχιστον στην άμυνα φάνηκε τόσο πολύ η απουσία του Μιλουτίνοβ αφού ο Μεξικανός δεν είχε αντίπαλο και συντήρησε μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Η δράση του Άντονι Ράντολφ αλλά και του Τζέφρι Τέιλορ ήταν καταλυτικές από την αρχή της τέταρτης περιόδου. Με πολλά αποθέματα ενέργειας, πίεσαν στην άμυνα, έβγαλαν κλεψίματα που οδήγησαν σε εύκολα καλάθια, τα οποία από την άλλη πλευρά, δεν μπορούσε να τα βρει ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός ήταν αναγκασμένος να καταφεύγει σε άμυνες ζώνης κατά περιπτώσεις, ώστε να καλύψει την αμυντική αδυναμία στη ρακέτα, γεγονός που του στέρησε τη δυνατότητα να παίξει πιο πιεστικά στη μπάλα και να βρει φάσεις μετά σε ανοιχτό γήπεδο.

Η διαφορά έφτασε στους 16, 88-72 με 3:05 για το τέλος και τελικά επήλθε η ήττα με διαφορά που μάλλον αδικεί την ελληνική ομάδα για την γενική της εικόνα κι ακόμα περισσότερο για την προσπάθειά της.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 54-46, 72-63, 94-78.