Γκαζιάντεπ

Η Γκαζιαντέπ (9-10) πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην φορμαρισμένη Φενέρμπαχτσε (14-5), με 102-97 στην παράταση, για τη 19η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Γκαζιαντέπ ήταν ανώτερη από τη Φενέρ στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ, ο οποίος έχασε νωρίς τον Μάρκο Γκούντουριτς (10π.) με τραυματισμό στο γόνατο, δεν εμφανίστηκε όσο καλή ήταν στους προηγούμενους αγώνες της.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη νωθρότητα της Φενέρμπαχτσε και κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά, καθώς προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με 15 πόντους (37-52).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν και αφού μείωσαν σημαντικά τη διαφορά (61-67) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μπήκαν στην τελευταία περίοδο με στόχο να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Η Γκαζιαντέπ, βέβαια, δεν ήταν εύκολος αντίπαλος, με τη Φενέρ να μειώνει ακόμα περισσότερο και να παίρνει το προβάδισμα με 4 πόντους (86-82). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και με ένα σερί 4-0 έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, με τον Σίμπσον να κάνει έναν εξαιρετικό αγώνα (22π.) η Γκαζιάντεπ βρήκε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα να διεκδικήσει τη νίκη. Τελικά την πήρε με 97-102, σταματώντας το εκπληκτικό σερί της Φενέρ.

Κορυφαίος σκόρερ για τη Φενέρμπαχτσε ήταν ο Ντίξον με 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Μαχμούτογλου με 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 37-52, 61-67, 86-86 (κ.α.), 97-102 (α’ παρ.)