Στην παράταση λύγισε ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη την Πέμπτη (15/10) για την 4η αγωνιστική της Euroleague, όπου ηττήθηκε με 97-89 από την Μπαρτσελόνα σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 75-75, όμως στο επιπλέον πεντάλεπτο η Μπαρτσελόνα βρήκε τις λύσεις και το σκορ για να αποφύγει το “κάζο” στην έδρα της.

Ο Παναθηναϊκός μένει με την καλή εμφάνιση, τη μαχητικότητα αλλά και το ξεκάθαρο, μειονέκτημα έναντι της Μπαρτσελόνα αυτήν την περίοδο, καθώς είναι πολύ πιο νέα ομάδα κι ακόμα δημιουργεί ρόλους, χημεία και το status στο οποίο θα πορευτεί στη σεζόν.

Αυτή ήταν η δέκατη συνεχόμενη ήττα του Παναθηναϊκού στην έδρα της Μπαρτσελόνα.

Τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού στη Βαρκελώνη ήταν στις 11 Απριλίου 2013, στα playoffs, με 66-65.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε 11-2 και 15-4 με τον Μάρκους Φόστερ να δείχνει με το καλημέρα τι θα ακολουθήσει. Ο Αμερικανός είχε 10 πόντους στο δεκάλεπτο με 4/4 σουτ σε 7:23!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε την αναμέτρηση στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 7/9 σουτ κι οι Καλανανοί με 2/9.

Όμως η Μπαρτσελόνα έκανε 11-0 για τα προσπεράσει 21-18 από το 10-18 (και το 13-18 του δεκαλέπτου) με τον Νικ Καλάθη να αναλαμβάνει δράση.

Ο Μάρκους Φόστερ απάντησε με έξι προσωπικούς πόντους για νέο προσπέρασμα του Παναθηναϊκού με 24-21! Ο Φόστερ είχε ήδη 16 πόντους σε 13 λεπτά αγώνα!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε με οριακό προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, 36-35.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος να παίρνει τη σκυτάλη από τον Φόστερ και τον Νέντοβιτς να μπαίνει επιτέλους στο παιχνίδι με τα πρώτα του εύστοχα σουτ. Με σταθερά καλή άμυνα για “αφετηρία”, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +11, 55-44 με 3:31 για το δεκάλεπτο!

Δεν κράτησε όμως τη διαφορά, υστερούσε ως συνήθως στην άμυνα στη ρακέτα, και η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε 58-58.

Ο Ντίνος Μήτογλου έκανε σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κι έφτασε στο double double με πόντους και ριμπάουντ στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ο δε Λεωνίδας Κασελάκης πρόσφερε βοήθειες και ο Παναθηναϊκός κράτησε ζωντανό το όνειρο της νίκης μέχρι τέλους.

Ο Μπράντον Ντέιβις πέτυχε 4 σερί πόντους σε κρίσιμο σημείο, κάνοντας το 67-68, 71-68 με 2:13 για τη λήξη.

Το ματς πήγε στις βολές, με καθοριστικότερη φάση στα 17 δεύτερα όταν ο Παπαγιάννης πήρε το αμυντικό ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο του Ερτέλ.

Όμως ο Νικ Καλάθης του άρπαξε την μπάλα από τα χέρια, ανέκτησε την κατοχή από την Μπαρτσελόνα κι ο Μπράντον Ντέιβις κέρδισε το φάουλ για το 75-72 στα 17 δεύτερα!

Όμως ο Λεωνίδας Κασελάκης έμελλε να παίξει καταλυτικό ρόλο όταν κέρδισε φάουλ σε τρίποντο για ισοφάριση στο 75-75 στα 7 δεύτερα! Ο Χίγκινς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο αγώνας πήγε στην παράταση!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Μπράντον Ντέιβις δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα και φάνηκε η διαφορά στη χημεία κάθε ομάδας, με τον Παναθηναϊκό να μειονεκτεί ως πολύ πιο νέα ομάδα.

Μεγάλα σουτ του Νέντοβιτς και του Σαντ Ρος κράτησε μέχρι τέλους στο ματς τον Παναθηναϊκό, αλλά στις πολλές περισσότερες λεπτομέρειες κυριάρχησε η πιο δεμένη Μπαρτσελόνα που πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75 (κ.α.) 97-89 (παρ.)

Τα photo clicks του Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός (gallery)

Παναθηναϊκός: Νοκ άουτ με κάκωση στη φτέρνα ο Κίφερ Σάικς