Στην τρίτη παράταση κρίθηκε το βράδυ της Παρασκευής (10/09) ο φιλικός αγώνας της ΑΕΚ με την Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη με την ελληνική ομάδα να χάνει τελικά με 119-114.

Ήταν ο δεύτερος αγώνας της ΑΕΚ στην Κωνσταντινούπολη, μετά το 79-80 με την Μπαχτσεσεχίρ, την Τετάρτη.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα ήταν καλύτερη στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, είχε σταθερά το προβάδισμα το οποίο μάλιστα έφτασε έως το +12 στο 30′, 76-64, όμως στο τέλος, λύγισε από την κόπωση και τις λιγότερες λύσεις.

Άλλωστε έπαιζε πάλι χωρίς τον Μάνι Χάρις και τον Νίκο Παππά, όπως και με την Μπαχτσεσεχίρ.

Με μεγαλύτερο βάθος, η Νταρουσάφακα ήταν πιο φρέσκια ήταν έπρεπε, έβαλε μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο και προσπέρασε 83-80 και 87-83 με 1:19 για το τέλος.

Ο Ανγκόλα και ο κορυφαίος της ΑΕΚ, Στέφαν Γέλοβατς έστειλαν το ματς στην παράταση με 87-87.

Βέβαια ο Κολομβιανός, ο Μπράιαν Ανγκόλα ήταν σε κακή μέρα, έχασε πολλά σουτ, ίσως και να έπαιξε και στη δική του περίπτωση ρόλο η κόπωση αφού έμεινε αρκετή ώρα στο παρκέ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 95-91 στο επιπλέον πεντάλεπτο, αλλά ο Τρόι Κοπέιν ισοφάρισε 97-97 για να οδηγηθεί ο αγώνας τη β’ παράταση! Ούτε αυτή δεν ήταν αρκετή να κρίνει τον αγώνα, με την ΑΕΚ να χάνει την τελευταία επίθεση όταν το σκορ ήταν 103-103.

Μετά από… 53:33 αγώνα, ο Φλιώνης μείωσε για την ΑΕΚ στο 114-112, όμως η Νταρουσάφακα, πήρε ριμπάουντ, σκόραρε και τελείωσε τον αγώνα ξεφεύγοντας 119-112 πριν μειώσει η ΑΕΚ με τον Βαουλέτ στο τελικό 119-114.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 42-48, 64-76, 87-87 (κ.α.) 97-97 (α’ παρ.) 103-103 (β’ παρ.), 119-114 (γ’ παρ.)

NΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Σελτζούκ Ερνάκ): Ολασένι 9, Κοπέιν 25 (4), Πινέριο 21 (3), Ακιούζ 3 (1), Χας, ΜακΚάλοχ 11, Οτζντεμίρογλου 2, Σαβ 3, Μουτάφ 7 (1), Ατάρ 11, Μπουθ 25 (5), Ντογκάν 2.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κoλόμ 12 (3 τρ., 7 ασίστ), Μπόγρης 2, Φλιώνης 11, Πετρόπουλος 13(3), Ανγκόλα 15, Φιλιππάκος, Γέλοβατς 34 (5), Γκρίφιν 13 (3 τρ., 6 ριμπ.), Μαυροειδής, Βαουλέτ 14 (6 ριμπ.).