Στις κακές επιλογές που είχαν οι παίκτες του στην επίθεση, στο δεύτερο ημίχρονο καθώς και στα λάθη, απέδωσε την πρώτη του ήττα ως προπονητής του ΠΑΟΚ, ο Άρης Λυκογιάννης μετά το 76-67 από το Περιστέρι.

“Καλή χρονιά με υγεία σε όλους. Το παιχνίδι έχει δύο όψεις. Την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και την εικόνα του δευτέρου” είπε στη συνέντευξη Τύπου ο Άρης Λυκογιάννης και συνέχισε.

“Στο πρώτο μέρος ήμασταν συγκεντρωμένοι, ελέγξαμε τον ρυθμό και αν εξαιρέσουμε τα 10 επιθετικά ριμπάουντ που είχε το Περιστέρι στο πρώτο ημίχρονο, θεωρώ ότι είχαμε πάει το παιχνίδι εκεί που θέλαμε και στην στόχευση και κυρίως στο να ματσάρουμε την ενέργεια του αντιπάλου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Το Περιστέρι μας πίεσε αρκετά με τα μεγάλα κορμιά και πάνω στην μπάλα, αλλά και πλάγια.

Εμείς είχαμε πάρα πολύ άσχημη αντίδραση, κάναμε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και σε συνδυασμό με την κακή επιθετική μέρα στην οποία βρέθηκαν αρκετά παιδιά, είχε επίδραση και στην αμυντική συμπεριφορά.

Κάναμε λάθη, δεχθήκαμε κάποιους πόντους στο transition, μπήκαν 2-3 περιφερειακά σουτ, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να βρει τον ρυθμό που ήθελε και να πάρει μια διαφορά 8-10 πόντων και να κερδίσει δίκαια”.

Νωρίτερα, στη δήλωσή του στην κάμερα της ΕΡΤ, ο Άρης Λυκογιάννης έκανε και έκκληση να ανοίξουν πάλι τα γήπεδα για τις μικρές κατηγορίες και τις ακαδημίες.

“Επειδή γίνεται μεγάλη κουβέντα εδώ και μέρος κι επειδή μου το ζήτησε ο γιος μου να το πω, επειδή είναι σε ακαδημία. Κάνω κι εγώ έκκληση να αρχίσουν πάλι προπονήσεις οι ακαδημίες κι οι μικρές κατηγορίες του μπάσκετ”.

Χατζόπουλος: Στόχος η συγκέντρωση 500.000 ευρώ