Ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 9 από τους 22 πόντους του στην τελευταία περίοδο και λύτρωσε την Εφές που νίκησε τελικά με 72-68 τη Βιλερμπάν το βράδυ της Τρίτης (08/12) στην Πόλη, σε εξ αναβολής αγώνα της Euroleague για την 5η αγωνιστική.

Η Εφές έκανε 11-0 σερί για να γυρίσει από τος εις βάρος της 59-65 με 2:30 για τη λήξη, στο +5, 70-65.

Διάστημα στο οποίο η Βιλερμπάν έχασε και τα έξι σουτ που επιχείρησε και κατ’ επέκταση ένα ματς που μπορούσε να πάρει.

Άλλωστε με πολύ καλή τρίτη περίοδο, κράτησε χαμηλά το σκορ της Εφές και προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου.

Όμως η ποιότητα του Μίτσιτς και του Λάρκιν (18π.) έκαναν τη διαφορά κι η Εφές έφτασε στο 7-5 ρεκόρ, αφήνοντας τη Βιλερμπάν με την καλή εντύπωση αλλά την 8η ήττα της σε 11 ματς.

Ο Λάιτι με τον Χάουαρντ ήταν πρώτοι σκόρερ της γαλλικής ομάδας με 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-27, 48-44, 72-68