Μαγικό Περιστέρι, έκανε την ιδανική πρεμιέρα στο Basketball Champions League κερδίζοντας στη Λιθουανία τη Ρίτας Βίλνιους με το εντυπωσιακό 106-88 και με πρωταγωνιστή τον Στίβεν Γκρέι με 39 πόντους!

Βροχή τριπόντων, πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό, καλή προστασία της ρακέτας του συνέθεσαν την εικόνα του Περιστερίου θύμισε την ομάδα άλλων εποχών…

Θύμισε το Περιστέρι της Euroleague στις αρχές του 21ου αιώνα!

Τόσο, το πρώτο βιολί ήταν ο αξέχαστος Αλφόνσο Φορντ. Σήμερα, ένας άλλος Αμερικανός ο Στίβεν Γκρέι με 39 πόντους από 10/13 τρίποντα!

Και πλάι του, μια πλειάδα ικανών παικτών, με ταλέντο τόσο στην επίθεση όσο και ικανότητες στην άμυνα!

Τι Περιστέρι άρχισε “ζεστό” τον αγώνα και προηγήθηκε με 11-2, κι έφτασε σε διψήφια διαφορά, 24-13 με 2:30 για την ολοκλήρωσή του με τον  Γκρέι να έχει ήδη 12 πόντους.

Η Ρίτας βρήκε κι εκείνη ρυθμό, κυρίως από τα 6,75 με τον Μιντάουγκας Γκιρτντζιούκας που είχε 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο κι έτσι, μείωσε 22-27.

Ο Ντιμίτριους Τζάκσον και ο Κρις ΜακΚάλοκ μπήκαν πιο δυναμικά στη δεύτερη περίοδο. Η Ρίτας προσπέρασε πρώτη φορά 36-34 μόλις 3:45 από την έναρξη της β’ περιόδου, σε ένα ματς που άρχισε να θυμίζει διαγωνισμό τριπόντων.

Για αυτό και το σκορ ημιχρόνου ήταν πολύ ψηλό, 51-51 με το Περιστέρι να έχει 9/14 τρίποντα (Γκρέι ήδη 19 πόντοι!) και τη Ρίτας 9/17!

Ο Τρε ΜακΛιν είχε σημαντική συνεισφορά με 12 πόντους, ενώ στην τρίτη περίοδο ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος πήρε τη σκυτάλη και μαζί με τον Γκρέι οδήγησαν την ελληνική ομάδα σε σαφές προβάδισμα. Η διαφορά έγινε ξανά διψήφια χάρη στην ενέργεια που έβγαλε ο Τεράν Πέτεγουεϊ και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Το σκορ έγινε 71-61 και στη μέγιστη τιμή της διαφοράς, 76-64, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 80-71 για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Ο Στίβεν Γκρέι πήρε πάλι το όπλο του στις αρχές της τέταρτης περιόδου και με οκτώ μαζεμένους πόντους, έφτασε στους 33 προσωπικούς και το σκορ στο απίθανο 90-81 με πέντε λεπτά για τη λήξη!

Τελείωσε δε με 10/13 τρίποντα σε μια απίθανη προσωπική παράσταση με 39 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 51-51, 71-80, 88-106