Γουίλμπεκιν
Ο Γουίλμπεκιν

H Μακάμπι Τελ Αβίβ (8-4) του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην, τραγική εκτός έδρας, Μπάγερν Μονάχου (4-8), της οποίας επιβλήθηκε με 77-55 για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague!

Μετά από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο (22-18), το παιχνίδι… άνοιξε στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι, με οδηγό τον Σκότι Γουίλμπεκιν, έτρεξαν ένα επιμέρους 19-8 και ξέφυγαν με 15 πόντους διαφορά (41-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βαυαροί αντέδρασαν και με επιμέρους 12-21 μείωσαν σε 53-47 και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Μετά τα… γκάζια του Σφαιρόπουλου, οι παίκτες της “ομάδας του λαού” μπήκαν αποφασισμένοι να… καθαρίσουν το ματς στην τέταρτη περίοδο, και με επιμέρους 24-8 έφτασαν στο τελικό 77-55.

Τάιλερ Ντόρσεϊ
Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σκότι Γουίλμπεκιν (16π.) και Οθέλο Χάντερ (15π.), ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έμεινε στους 2 πόντους με 1/7 σουτ εντός παιδιάς.

Πρώτοι σκόρερ της πολύ άστοχης Μπάγερν ήταν οι Πέτερι Κόπονεν, Βλάντιμιρ Λούτσιτς με μόλις 10 πόντους έκαστος…

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-26, 53-47, 77-55