Σατοράνσκι

Η Μπαρτσελόνα (5-2) ήταν καλύτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο και νίκησε τη Μακάμπι (4-3) με 86-79 στη Menora Mivtachim Arena του Τελ Αβίβ για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Σατοράνσκι (9π., 6ρ., 6ασ.), Λαπροβίτολα (19π. με 6/12 τρίποντα), Χίγκινς (15π.), Τόμπι (14π., 6ρ.) και Αμπρίνες (13π.) οδήγησαν την ομάδα του Γιασικεβίτσιους σε ένα σπουδαίο διπλό στο Τελ Αβίβ.

Η Μπάρτσα που είχε να νικήσει από τη σεζόν 2016-17 στο Τελ Αβίβ, έφτασε στη νίκη αν και παρατάχθηκε ξανά χωρίς τους Νίκολα Μίροτιτς και Σέρχι Μαρτίνεθ, ενώ απουσίασε και ο Κάιλ Κούριτς.

Η Μακάμπι δεν είχε τον Ρόμαν Σόρκιν και γνώρισε την πρώτη της εντός έδρας ήττα, παρά τις προσπάθειες των Λορένζο Μπράουν (18π., 5ασ.) και Γουέιντ Μπόλντγουιν (16π.).

Ο “καυτός” Νίκολας Λαπροβίτολα είχε 4/7 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Λορένζο Μπράουν πέτυχε 8 σερί πόντους και η Μακάμπι προηγήθηκε με 40-36 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα ήταν πολύ καλύτερη υπό την εξαιρετική καθοδήγηση των Σατοράνσκι-Χίγκινς και έφτασε σχετικά εύκολα στο “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86