O Παναθηναϊκός άγγιξε το… θαύμα την Πέμπτη στο Ισραήλ όπου μείωσε στους 2 πόντους ενώ έχανε με 20, αλλά ηττήθηκε με 77-73 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 64-44 με 7,5 λεπτά για το τέλος του αγώνα, κι ενώ έδειχνε ότι πάει για θριαμβευτική νίκη, ο Παναθηναϊκός έκανε μια απίθανη επιστροφή!

Με τον Ντάριλ Μέικον να πετυχαίνει 14 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο, τον Νέντοβιτς (13π.) και τον Παπαπέτρου (15π.) να βάζουν μεγάλα σουτ, ο Παναθηναϊκός έκανε αρχικά 12-0 σερί και έφτασε σε απόσταση αναπνοής 75-73 με 7 δεύτερα για το τέλος.

Ο Γουίλμπεκιν έκανε το 77-73 με δύο βολές κι ο Καλοϊάρο έκλεψε την επαναφορά από τον Παπαγιάννη για να τελειώσει το παιχνίδι.

www.allstarbasket.grΟ Παναθηναϊκός είχε 6/9 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, όπου πέτυχε 33 πόντους, ενώ είχε 40 στα πρώτα 30 λεπτά!!!

Και προφανώς, όσο καλό κι αν είναι ένα δεκάλεπτο και δη το τελευταίο, δεν αρκεί να “μαζέψει” την κακή εικόνα των τριών πρώτων.

Μόνο ο Οκάρο Γουάιτ (14π. με 4/6 τρίποντα) έδειχνε να έχει το μυαλό και την προσήλωση που χρειαζόταν σε αυτά τα 30 λεπτά, άντε κι ο Παπαπέτρου στην αρχή όμως.

Ο Τζέιμς Νάναλι (16 από τους 18 πόντους του στο πρώτο μέρος) έβαλε το τρένο της Μακάμπι στις ράγες, για να πάρει σοβαρό προβάδισμα και με την άμυνά της να κρατά την ελληνική ομάδα στο 33-23 του ημιχρόνου.

Ο Ισραηλινός rookie στη Euroleague, Ρομάν Σόρκιν (9π.) ήταν η έκπληξη της ομάδας του Σφαιρόπουλου, που σιγά-σιγά με τους Ρέινολντς-Γουίλιαμς να έχουν επίδραση μέσα στη ρακέτα έχτισε τη διαφορά.

Με το τρίποντο του Γουίλμπεκιν η Μακάμπι πήγε στο +18, 43-25 και συντηρούσε εύκολα ή δύσκολα το μεγάλο προβάδισμα, σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο με τον Γουάιτ που πέτυχε 3 τρίποντα στην τρίτη περίοδο.

www.allstarbasket.grΟ Πρίφτης δοκίμασε πολλά, έριξε και τον Γιόγκι Φέρελ στη μάχη αλλά είναι προφανές ότι θέλει χρόνο να προσαρμοστεί και να καταλάβει πώς παίζεται το παιχνίδι στην Ευρώπη.

Ο νέος Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού έπαιξε 10:26, πέτυχε 3 πόντους με 1/2 τρίποντα, 0/2 δίποντα, έδωσε 3 ασίστ κι έκανε ένα λάθος.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Παναθηναϊκού είναι ότι δεν είχε σκορ στην αντίπαλη ρακέτα.

Για αυτό και στα 30 λεπτά είχε πάρει 24 από τους 40 πόντους του από τα 6,75 έχοντας 8/25 δίποντα, 8/24 τρίποντα.

Ο Παπαγιάννης (6π., 12 ριμπ.) από μόνος δεν αρκούσε, Έβανς και Φλόιντ δεν προσέφεραν τίποτα και μόνο όταν τα γκαρντ, κι ειδικά ο Μέικον άρχισε τα drive πήρε κάποιους πόντους ο Παναθηναϊκός στο ζωγραφιστό.

Ο Αμερικανός ήταν το πρόσωπο της “πράσινης” αντεπίθεσης στο τέλος, όταν με 7:30 για το τέλος η Μακάμπι ήταν στο +20, 64-44.

Ώθησε με τους Νέντοβιτς-Παπαπέτρου σε απίθανη επιστροφή πρώτα με σερί 12-0 και με επιμέρους σκορ, 29-11 έως το 75-73, αλλά κι ο χρόνος δεν έφτασε πια, αφού ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε στις δύο βολές στα 7” για το 77-73, ανεξάρτητα από το κλέψιμο του Καλοϊάρο στην επαβαφορά του Παπαγιάννη στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73

EuroLeague 2021-22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021-22: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα